Nových firem je málo, živnostníky tvoří švarcsystém

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 1. 2012 6:00
Nových firem vzniklo loni nejméně za pět let, přitom živnostníků raketově přibývá
Nové firmy se do stavebnictví neženou.
Nové firmy se do stavebnictví neženou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha -  Na jedné straně neustále stoupající počet zájemců o živnostenský list, na straně druhé už pět let klesající počet nově založených firem. Ten je podle České kapitálové informační agentury (ČEKIA) nejnižší za posledních pět let.

"Finanční krize v České republice se na zájmu o podnikání odrazila až s časovým odstupem. Ačkoliv tuzemská ekonomika mírně rostla, situace na trhu je obtížná," říká analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová.

"Nové podnikatelské aktivity navíc brzdí obavy z důsledků bobtnající dluhové krize, stejně jako očekávaný propad české ekonomiky v letošním roce a úsporná opatření ze strany státu," upřesňuje.

Klesající zájem o zakládání nových firem a naopak růst počtu zájemců o živnostenské listy je způsoben mimo jiné i popularitou zakázaného švarcsystému.

S pokračující krizí řada firem nechce přijímat lidi do zaměstnaneckého poměru a požaduje po zájemcích o práci živnostenský list. Tento postup je zcela běžný ve stavebnictví a řadě oborů ve službách.

Zatímco podnikatelů v Česku loni podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu přibylo 59 767, nových společností bylo založeno 22 333.

Do  57 procent firem také vložili peníze investoři, kteří v minulosti v České republice nepodnikali. Více než pětina společností založených v roce 2011 podniká v oblasti nemovitostí a různých formách služeb (poradenství, účetnictví, právo), stejný počet nově registrovaných společností se zaměřilo na velkoobchod a necelá desetina na stavebnictví.

V těchto oblastech působí více než polovina nově založených firem.

"Ve srovnání s předchozími lety je patrný pokles zájmu o podnikání v oblasti nemovitostí a služeb, což souvisí s dozvuky finanční krize v případě nemovitostí a vysoce konkurenčním prostředí a úsporami ze strany zákazníků v oblasti služeb," dodává Štěpánová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy