Novou linku D pražského metra naplánuje Metroprojekt

Zájemce, který přišel s nejlevnější nabídkou, po dvou vyřazeních boj vzdal
Na nové lince už budou jezdit nové, dálkově řízené vagóny
Na nové lince už budou jezdit nové, dálkově řízené vagóny | Foto: Aktuálně.cz, metroweb.cz

Praha - Projekt nové linky D pražského metra zpracuje společnost Metroprojekt. Druhý účastník výběrového řízení - britská firma Mott MacDonald - totiž stáhl své připomínky k vyřazení z výběrového řízení vypsaného Dopravním podnikem Hlavního města Prahy.

Stavební práce na nové 11kilometrové trase, která povede z Hlavního nádraží přes Náměstí míru, Pankrác, Krč a Libuš do Depa Písnice, by tak mohly začít už v roce 2013.

Novinářům to dnes řekl místopředseda představenstva pražského dopravního podniku Antonín Weinert (ČSSD).

Mott MacDonald nabídl nejnižší cenu, přesto se musí stáhnout

Společnost Mott MacDonald sice nabídla zpracování projektu za nejnižší cenu, ale Dopravní podnik ji zamítl s tím, že ji vyhodnotil jako nereálnou. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže sice následně rozhodnutí DP zrušil, pražský dopravce však firmu znovu vyřadil s odůvodněním, že "nedodržela základní kvalifikační předpoklady".

Vedení Mott MacDonald ve Velké Británii se nakonec rozhodlo ve sporu dále nepokračovat. "Je to bolestné rozhodnutí. Nemůžeme dál pokračovat, náklady s tím spojené jsou značné. Nevidíme konce," řekl ředitel české pobočky Jiří Petrák.

Výběrové řízení bylo vyhlášeno loni v květnu a vztahuje se na vypracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení a výkon autorského dozoru na stavbu části trasy D.

Vítězná firma Metroprojekt a s ním vlastnicky propojená firma SUDOP za práci dostane téměř 500 milionů korun. Vagóny na nové lince D budou řízeny na dálku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy