Novou linku D pražského metra naplánuje Metroprojekt

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
3. 5. 2010 14:40
Zájemce, který přišel s nejlevnější nabídkou, po dvou vyřazeních boj vzdal
Na nové lince už budou jezdit nové, dálkově řízené vagóny
Na nové lince už budou jezdit nové, dálkově řízené vagóny | Foto: Aktuálně.cz, metroweb.cz

Praha - Projekt nové linky D pražského metra zpracuje společnost Metroprojekt. Druhý účastník výběrového řízení - britská firma Mott MacDonald - totiž stáhl své připomínky k vyřazení z výběrového řízení vypsaného Dopravním podnikem Hlavního města Prahy.

Stavební práce na nové 11kilometrové trase, která povede z Hlavního nádraží přes Náměstí míru, Pankrác, Krč a Libuš do Depa Písnice, by tak mohly začít už v roce 2013.

Novinářům to dnes řekl místopředseda představenstva pražského dopravního podniku Antonín Weinert (ČSSD).

Mott MacDonald nabídl nejnižší cenu, přesto se musí stáhnout

Společnost Mott MacDonald sice nabídla zpracování projektu za nejnižší cenu, ale Dopravní podnik ji zamítl s tím, že ji vyhodnotil jako nereálnou. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže sice následně rozhodnutí DP zrušil, pražský dopravce však firmu znovu vyřadil s odůvodněním, že "nedodržela základní kvalifikační předpoklady".

Vedení Mott MacDonald ve Velké Británii se nakonec rozhodlo ve sporu dále nepokračovat. "Je to bolestné rozhodnutí. Nemůžeme dál pokračovat, náklady s tím spojené jsou značné. Nevidíme konce," řekl ředitel české pobočky Jiří Petrák.

Výběrové řízení bylo vyhlášeno loni v květnu a vztahuje se na vypracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení a výkon autorského dozoru na stavbu části trasy D.

Vítězná firma Metroprojekt a s ním vlastnicky propojená firma SUDOP za práci dostane téměř 500 milionů korun. Vagóny na nové lince D budou řízeny na dálku.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy