Nová doba. V Praze je první prodejna elektrovozidel

Radek Pecák, spolupracovník redakce
4. 12. 2009 15:32
Auta na jedno nabití urazí vzdálenost z Prahy do Brna.
Elektrokola v první prodejně v Praze, která se specializuje na vozidla poháněná elektrickým proudem
Elektrokola v první prodejně v Praze, která se specializuje na vozidla poháněná elektrickým proudem | Foto: Radek Pecák

Praha - Doba, kdy si začneme zvykat na jízdu s vozidly poháněnými elektřinou, je blízko.

Firma Smart právě ve Francii zahájila sériovou výrobu svého modelu Fortwo poháněného elektromotorem , do Londýna přijely první kusy Mitsubishi  iMIEV a v Praze se tento týden otevřela speciální prodejna elektro vozidel.

"V drtivé většině zatím prodáváme elektrokola, ale máme v nabídce i elektrické skútry a také elektromobily," vysvětluje jednatel firmy Ekolo Jakub Ditrich.

Kol prodali letos již 700 v průměrné ceně něco přes 20 tisíc korun. V nabídce mají několik desítek modelů jak pro užití ve městě, tak i v terénu. Speciální kategorií jsou skládací elektrokola, která je možno uložit do brašny a bez problémů převézt i v kufru osobního vozu. Část nabízeného sortimentu pochází od zavedených firem, část produkce, která je v drtivé většině z Číny,  prodávají pod vlastním logem.

Dojezd elektrokol se sadou baterií umístněných obvykle ve speciální schránce pod sedlem nebo (v případě dražších) kol i v rámu činí zhruba 60 kilometrů.

Šlapat musíte

Ovšem pozor, jak vysvětluje Jakub Ditrich, i na elektrokole se musí šlapat. Motůrek o výkonu 250 Wattů ovšem jezdci zmenšuje fyzickou námahu. "Při jízdě po rovině stačí šlapat zhruba poloviční silou než  na klasickém jízdním kole, do kopce motor ušetří ještě více námahy," vysvětluje. Jakmile se dosáhne rychlosti nad 25 km/hod, motor se samočinně odpojí .

V pražské prodejně nabízejí v současnosti i dva modely skútrů taiwanské firmy EVT. První v retrodesignu italské Vespy, druhý s modernějšími tvary a pro dvě osoby. "Jejich využití je limitováno pro město, protože rychlost nepřesahuje 50 km/hod," říká Ditrich. Cena skútrů začíná na zhruba 30 000 Kč, cenu pak zvyšuje použití lepších než starých klasických olověných akumulátorů.

Auta dojedou z Prahy do Brna

Pro ty, kteří chtějí jezdit na elektřinu a mít přitom hlavu pod střechou, má firma Ekolo připravené modernizované Peugeoty 106 a Partner či Citroeny Saxo a Berlingo. Nejlevnější z nabízených modelů je v současnosti Peugeot 106 za 389 900 Kč. Umí jet maximální rychlostí 92 km/hod a na zásobu elektřiny v bateriích s kapacitou 200 Ah ujede až 200 kilometrů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Soukup získal agenturu Médea. Číňané mu prodali svůj většinový podíl

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy