Marná noční bitva kombajnu s mokrým obilím

Marná noční bitva kombajnu s mokrým obilím
Pro srovnání: Zemědělský podnik Kvasicko, od kterého má tenhle kus pole v pronájmu, hospodaří na 3 250 hektarech. Takový Agrofert Andreje Babiše zvětší svou obhospodařovanou plochu na rovných 90 tisících hektarů, napsal server motejlek.com.
Pro rodinnou farmu ze Skaštic to dnes není dobrý den. Je deset večer a kombajn právě vyprostil traktor, který uvízl i s obilím v blátě u silnice.
Farmáře to zdrželo, padla noc a od mokré a teplé půdy začalo stoupat vlhko. Nacucané obilí pak začalo ucpávat kombajn jako levnou zahradní sekačku. "Za kombajnem se musí prášit, jinak je zle."
Po deseti minutách lopotného ručního "klystýru" (váš reportér nestál stranou) jsou útroby stroje prázdné a kombajnér zkouší sklidit poslední kus obilí.
Foto: Karel Toman
Karel Toman
4. 8. 2011 10:49
 

Právě se děje

před 4 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy