Nízké ceny diskontů jsou vykoupeny porušováním práv

Tomáš Fránek
11. 11. 2010 11:35
Nevládní sdružení zjišťovalo v Bangladéši podmínky v továrnách vyrábějících pro diskontní prodejny
Foto: Aldi

Brno/ Mnichov -  Lidé, kteří kupují levné oblečení v diskontních prodejnách, by podle zástupců nevládních sdružení měli vědět, že nízké ceny u prodávaného textilu jsou vykoupeny porušováním práv pracovníků v Bangladéši.

Dělnice podle zjištění nevládního sdružení AMFR, které prověřovalo podmínky pro pracovníky v textilních továrnách, musí pracovat sedm dnů v týdnu, přesčasy jsou i pět hodin denně. Nejsou plněny základní podmínky bezpečnosti práce.

„V posledních dvaceti letech v důsledku nehod v továrnách zemřelo na pět set lidí," uvedl šéf sdružení Khorshed Alam, vědec, který bojuje za zlepšení podmínek v textilních továrnách dlouhodobě.

Nízké ceny nejsou zadarmo

„Lidé by si měli uvědomit, že džíny za 9,99 euro v Aldi, pánské košile za 7,99 eur v Lidlu nebo T-košile pro 1,99 eur v Kiku jsou vykoupeny porušováním práv dělníků," cituje Alama  respektovaný německý deník Süddeutsche Zeitung.

Lidl i Kik působí také v Česku, v jejich nabídce je i oblečení z Bangladéše. Diskontní řetězce odmítl výsledky výzkumu nevládního sdružení komentovat s tím, že dodržují všechny práva zaměstnanců.

Už před několika měsíci spotřebitelské sdružení zjistily, že oblečení - které je k dostání také v českých prodejnách Lidl - šijí těžce vykořisťované dělnice v Bangladéši. Vážné porušování elementárních práv prokázaly nejméně ve čtyřech tamních továrnách.
Lidl přitom v propagačních letacích tvrdil, že se může zaručit za slušné jednání s dělníky šijícími oblečení.

V žalobě spolky uvedly, že pracovní doba v továrnách v Bangladéši je podstatně delší než povolených 48 hodin týdně - místy až 80 hodin.

Oblíbené diskonty

Po jednání se spotřebitelskými sdruženými se zástupci Lidlu rozhodli, že reklamní kampaň ukončí. "Lidl stáhl reklamu," potvrdil zástupce spotřebitelských sdružení Günter Hörmann.

Diskontní prodejny jsou stále populárnější.

Podle zjištění společnosti Incoma GfK je jako hlavní místo pro pravidelný nákup uvádí už celá čtvrtina českých domácností. "Pozice diskontních řetězců roste s menšími výkyvy více méně stále od počátku jejich vstupu na český trh. Nedá se říct, že by příchod ekonomické krize jejich nárůst zásadním způsobem urychlil. Zákazníky získávají nejen cenou, ale i hustou obchodní sítí a často i atraktivním sortimentem," uvedl Pavel Cabal ze společnosti Incoma GfK.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy