Nesplácených pohledávek přibývá, ale pomaleji než dřív

Ekonomika Ekonomika
18. 5. 2010 14:34
Částka, kterou dluží Češi po splatnosti roste. Jednotlivci dluží víc než podniky.
Těch, kdo mají potíže se splácením svých dluhů stále přibývá. Ilustrační foto.
Těch, kdo mají potíže se splácením svých dluhů stále přibývá. Ilustrační foto. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Stále více lidí má potíže se splácením svých dluhů. Jen za první čtyři měsíce letošního roku přibylo v databázi dlužníků Solus sto tisíc nesplácených pohledávek a třiatřicet tisíc dlužníků.

Zvýšila se také celková suma, kterou jednotlivci dluží členským společnostem Solus po termínu splatnosti. Zatímco na konci loňského roku přesáhla 22 miliard, na konci dubna byla vyšší než 25 miliard korun.

Zástupci sdružení Solus, jehož členy jsou leasingové, finanční společnosti, ale také například mobilní operátoři, už dříve konstatovali, že u spotřebitelů není nárůst počtu dlužníků tak dramatický jako v minulosti - především díky zpřísnění úvěrových pravidel.

Stejně se situace vyvíjí také u podniků. Ani mezi nimi nepřibývá dlužníků tak rychle jako v loňském roce, přesto jich za čtyři měsíce letošního roku přibylo osm tisíc. Šestašedesát firem dluží po datu splatnosti celkem 2,71 miliardy korun.

I na dlužnících se dá vydělat

Co pro jedny představuje sílící bolest hlavy, jinému přináší výdělek. Společnost StringData, která dodává informační technologie, například konstatovala, že jí díky rostoucímu počtu dlužníků přibývá zakázek.

"Zvyšující se počet pohledávek po splatnosti a s ním související tlak na efektivitu vymáhání jsou nuceny řešit jak velké bankovní instituce, tak i další subjekty, jež s nimi spolupracují, jako například právní kanceláře či inkasní agentury," vysvětlil ředitel společnosti Robert Šamánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy