Nesplácených pohledávek přibývá, ale pomaleji než dřív

Ekonomika Ekonomika
18. 5. 2010 14:34
Částka, kterou dluží Češi po splatnosti roste. Jednotlivci dluží víc než podniky.
Těch, kdo mají potíže se splácením svých dluhů stále přibývá. Ilustrační foto.
Těch, kdo mají potíže se splácením svých dluhů stále přibývá. Ilustrační foto. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Stále více lidí má potíže se splácením svých dluhů. Jen za první čtyři měsíce letošního roku přibylo v databázi dlužníků Solus sto tisíc nesplácených pohledávek a třiatřicet tisíc dlužníků.

Zvýšila se také celková suma, kterou jednotlivci dluží členským společnostem Solus po termínu splatnosti. Zatímco na konci loňského roku přesáhla 22 miliard, na konci dubna byla vyšší než 25 miliard korun.

Zástupci sdružení Solus, jehož členy jsou leasingové, finanční společnosti, ale také například mobilní operátoři, už dříve konstatovali, že u spotřebitelů není nárůst počtu dlužníků tak dramatický jako v minulosti - především díky zpřísnění úvěrových pravidel.

Stejně se situace vyvíjí také u podniků. Ani mezi nimi nepřibývá dlužníků tak rychle jako v loňském roce, přesto jich za čtyři měsíce letošního roku přibylo osm tisíc. Šestašedesát firem dluží po datu splatnosti celkem 2,71 miliardy korun.

I na dlužnících se dá vydělat

Co pro jedny představuje sílící bolest hlavy, jinému přináší výdělek. Společnost StringData, která dodává informační technologie, například konstatovala, že jí díky rostoucímu počtu dlužníků přibývá zakázek.

"Zvyšující se počet pohledávek po splatnosti a s ním související tlak na efektivitu vymáhání jsou nuceny řešit jak velké bankovní instituce, tak i další subjekty, jež s nimi spolupracují, jako například právní kanceláře či inkasní agentury," vysvětlil ředitel společnosti Robert Šamánek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy