Nesplácených pohledávek přibývá, ale pomaleji než dřív

Ekonomika Ekonomika
18. 5. 2010 14:34
Částka, kterou dluží Češi po splatnosti roste. Jednotlivci dluží víc než podniky.
Těch, kdo mají potíže se splácením svých dluhů stále přibývá. Ilustrační foto.
Těch, kdo mají potíže se splácením svých dluhů stále přibývá. Ilustrační foto. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Stále více lidí má potíže se splácením svých dluhů. Jen za první čtyři měsíce letošního roku přibylo v databázi dlužníků Solus sto tisíc nesplácených pohledávek a třiatřicet tisíc dlužníků.

Zvýšila se také celková suma, kterou jednotlivci dluží členským společnostem Solus po termínu splatnosti. Zatímco na konci loňského roku přesáhla 22 miliard, na konci dubna byla vyšší než 25 miliard korun.

Zástupci sdružení Solus, jehož členy jsou leasingové, finanční společnosti, ale také například mobilní operátoři, už dříve konstatovali, že u spotřebitelů není nárůst počtu dlužníků tak dramatický jako v minulosti - především díky zpřísnění úvěrových pravidel.

Stejně se situace vyvíjí také u podniků. Ani mezi nimi nepřibývá dlužníků tak rychle jako v loňském roce, přesto jich za čtyři měsíce letošního roku přibylo osm tisíc. Šestašedesát firem dluží po datu splatnosti celkem 2,71 miliardy korun.

I na dlužnících se dá vydělat

Co pro jedny představuje sílící bolest hlavy, jinému přináší výdělek. Společnost StringData, která dodává informační technologie, například konstatovala, že jí díky rostoucímu počtu dlužníků přibývá zakázek.

"Zvyšující se počet pohledávek po splatnosti a s ním související tlak na efektivitu vymáhání jsou nuceny řešit jak velké bankovní instituce, tak i další subjekty, jež s nimi spolupracují, jako například právní kanceláře či inkasní agentury," vysvětlil ředitel společnosti Robert Šamánek.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 42 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy