Nepříjemný kolega: Důvod ke změně práce pro 83 % lidí

Tereza Holanová Tereza Holanová
22. 11. 2011 8:16
Firmy se vztahy mezi pracovníky snaží podporovat pořádáním seminářů nebo společných akcí
Foto: Reuters

Praha - Špatné vztahy v zaměstnání mohou vést pracovníky ke změně místa. Firmy to vědí a tři čtvrtiny z nich se snaží utužit kolektiv pomocí teambuldingů nebo lepší komunikace. Vyplývá to z průzkumu firmy LMC, které patří pracovní portál Jobs.cz.

Jak LMC zjistila, špatné vztahy na pracovišti přiměly k odchodu 83 procent dotázaných. Přesněji, 59 procent respondentů opustilo práci přímo kvůli svým kolegům nebo nadřízenému, zbytek to vzal v úvahu, když se rozhodoval, zda změnit práci nebo ne.

Celkem se LMC ptala 1600 osob.

Tři ze čtyř firem se o přátelské prostředí snaží

Autoři zprávy také zároveň zjišťovali, co firmy pro přátelské prostředí na pracovišti dělají. Tři čtvrtiny oslovených personalistů uvedli, že se zlepšení vztahů v kolektivu věnují. Sloužit k tomu mají například teambuildingy, semináře nebo pravidelná setkání.

"Vedení většiny tuzemských firem si jasně uvědomuje, že dobré vztahy na pracovišti jsou zásadní jak z hlediska udržování loajality zaměstnanců, tak i jejich motivace k podávání lepších výkonů," komentuje mluvčí LMC Tomáš Dombrovský.

"Pro zlepšování vztahů mezi lidmi v každodenním pracovním rytmu je však nutné udělat více," pokračuje Dombrovský. Nadřízení se podle něj pracovníkům málo věnují osobně, častější by měly být například diskuse o konkrétních problémech.

Že se o zlepšení vztahů mezi pracovníky vůbec nesnaží, odpovědělo 16 procent firem. Dalších 12 procent o posílení těchto aktivit teprve uvažuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy