Neobvyklé oživení: práce je nejméně v historii

Petr Holub
9. 9. 2013 20:00
Fakticky to znamená, že během dvou měsíců našel práci pouze každý šestnáctý nezaměstnaný
Foto: Thinkstock

Praha - Trh práce zaznamenal o prázdninách vůbec nejhorší výsledky v historii.

Nějaké místo našlo jen 35 tisíc nezaměstnaných, a ekonomické oživení ze druhého čtvrtletí tak nemělo na nabídku práce žádný vliv.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, který připomání, že během července a srpna obvykle najde práci 60 tisíc lidí registrovaných na pracovních úřadech, to ukazují zkušenosti minulých patnácti let. Nižší obrat do 50 tisíc zaznamenaly úřady obvykle v období s nízkou nezaměstnaností, třeba v letech 1997 a 2008, tedy na konci konjunktury a těsně před nástupem krize.

Letos na jaře recese skončila, přesto v létě počet nezaměstnaných, kteří našli práci, dále poklesl. Vysvětlovat tento výsledek špatnými službami pracovních úřadů už nepůjde. "Úřady represivní kroky proti nezaměstnaným po zásazích Ústavního soudu a ombudsmana omezily a počet nezaměstnaných v evidenci se drží na nejvyšší úrovni v historii. Dokonce v létě zůstal nad 550 tisíci," píše Insider.

Fakticky to znamená, že během dvou měsíců našel práci pouze každý šestnáctý nezaměstnaný. Tím se dokonce zpochybňují současné vyhlídky na oživení.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy