Nejtěžší Klausova chvilka: když poslal korunu do kolen

Zdeněk John
11. 11. 2009 10:15
Prezident promluvil na semináři o 20 letech bankovních reforem
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pár měsíců po pádu komunismu přišla nejtěžší chvilka v politické kariéře Václava Klause.

Tehdejší ministr financí ještě neměl ani zdání, že se jednou stane prezidentem a že bude muset podepsat listinu, která podle jeho mínění zbaví Českou republiku suverenity. V tu chvíli rozhodoval o tom, jak hluboko padne československá koruna.

"Nejtěžším politickým rozhodnutím mé kariéry byla bezesporu devalvace koruny v roce 1990," řekl Klaus na semináři Vysoké školy ekonomické k 20 letům bankovních reforem.

Spokojen se sebou

Klaus je dodnes se svým tehdejším verdiktem spokojen. "Jsem rád, že jsem tehdy nepodlehl tlaku ze strany Mezinárodního měnového fondu a stanovil jsem kurz takový, jaký byl. Vydržel pak ještě dalších šest let," popsal Klaus a omluvil se, že mluví v této pasáži výhradně o svých zásluhách. Míru devalvace totiž považuje za svůj osobní úspěch.

Prezident zmínil i další klíčové momenty ekonomického vývoje v Československu a později České republice. Pochválil "velmi úspěšnou" měnovou odluku v roce 1993, kdy Česko a Slovensko po rozpadu společného státu začaly používat každý svou korunu.

ČNB viník krize

Měnovou krizi v roce 1997 jednoznačně Klaus přičítá České národní bance. "Byl to mimořádně necitlivý zásah tehdejší centrální banky, který krizi způsobil," uvedl Klaus a vzápětí požádal, aby se přestal používat pojem bankovní socialismus. Takto se někdy mluví o situaci tuzemských bank v 90. letech, které tehdy poskytovaly velmi rizikové úvěry. Období, o kterém Klaus hovořil, vrcholilo pádem IPB a problémy dalších velkých finančních domů. „Proti tomu, co prožívá Irsko, nebo co prožíval Island, to nebylo nic," přirovnal Klaus 90. léta v Česku k situaci ve světové ekonomice v minulém a tomto roce.

Za tragický moment ekonomického vývoje v Česku Klaus považuje, jak vyplynulo z jeho přednášky, trvalý úspěch lobbistů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy