Nejlepší vinař roku: Opět Josef Valihrach z Krumvíře

Radek Pecák Radek Pecák
20. 8. 2010 11:06
Vína hodnotili špičkoví zahraniční someliéři
Vinař Josef Valihrach
Vinař Josef Valihrach | Foto: www.valihrach.cz

Praha - Již druhé vítězství v soutěži Vinař roku České republiky získal Josef Valihrach z Krumvíře. Vinařství Josef Valihrach sídlí v obci Krumvíř, která patří do Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Na druhém místě se v uznávané národní soutěži vín umístil Petr Skoupil z Velkých Bílovic, který byl Vinařem roku 2008. Třetí místo obsadil vinař Lubomír Gregorovič z Milotic a jeho Vinařství Metroflora.

„O výsledku rozhodla porota složená ze světových degustátorských odborníků," řekl Petr Marek, ředitel soutěže Vinař roku. „Mezi nimi byla vinařská celebrita nejvyššího formátu, uznávaný Master of Wine, John Umberto Salvi. Vedle něj v odborné porotě zasedali další dva špičkoví zahraniční sommeliéři Sarah Abbott a Jonathan Pedley, který je jedním ze zakladatelů britské Vinařské akademie," dodal Marek. Finálové komisi předsedal nejlepší český sommeliér Ivo Dvořák.

Ve finále bylo osm vinařství

Do nejužšího finále soutěže se dostalo se svými kolekcemi vín osm vinařství. Na počátku ale someliéři hodnotili 500 přihlášených vín.

V rámci slavnostního vyhlášení byla kromě prvních třech míst vyhlášena také cena za tradiční a přírodní postupy ve vinařství, kterou získal Richard Stávek z Němčiček. Do Síně slávy českého a moravského vinařství byl uveden vinař Josef Peřina z Drnholce.

Josef Valihrach obhospodařuje 15 hektarů vlastních vinic. Na rozdíl od mnoha jiných vinařů se nespecializuje na prodej mladých vín, ale nechává je dozrát. Jeho vína ochutnával například princ Charles a jsou podávána i při oficiálních státních návštěvách.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy