Nejlepší vinař roku: Opět Josef Valihrach z Krumvíře

Radek Pecák Radek Pecák
20. 8. 2010 11:06
Vína hodnotili špičkoví zahraniční someliéři
Vinař Josef Valihrach
Vinař Josef Valihrach | Foto: www.valihrach.cz

Praha - Již druhé vítězství v soutěži Vinař roku České republiky získal Josef Valihrach z Krumvíře. Vinařství Josef Valihrach sídlí v obci Krumvíř, která patří do Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Na druhém místě se v uznávané národní soutěži vín umístil Petr Skoupil z Velkých Bílovic, který byl Vinařem roku 2008. Třetí místo obsadil vinař Lubomír Gregorovič z Milotic a jeho Vinařství Metroflora.

„O výsledku rozhodla porota složená ze světových degustátorských odborníků," řekl Petr Marek, ředitel soutěže Vinař roku. „Mezi nimi byla vinařská celebrita nejvyššího formátu, uznávaný Master of Wine, John Umberto Salvi. Vedle něj v odborné porotě zasedali další dva špičkoví zahraniční sommeliéři Sarah Abbott a Jonathan Pedley, který je jedním ze zakladatelů britské Vinařské akademie," dodal Marek. Finálové komisi předsedal nejlepší český sommeliér Ivo Dvořák.

Ve finále bylo osm vinařství

Do nejužšího finále soutěže se dostalo se svými kolekcemi vín osm vinařství. Na počátku ale someliéři hodnotili 500 přihlášených vín.

V rámci slavnostního vyhlášení byla kromě prvních třech míst vyhlášena také cena za tradiční a přírodní postupy ve vinařství, kterou získal Richard Stávek z Němčiček. Do Síně slávy českého a moravského vinařství byl uveden vinař Josef Peřina z Drnholce.

Josef Valihrach obhospodařuje 15 hektarů vlastních vinic. Na rozdíl od mnoha jiných vinařů se nespecializuje na prodej mladých vín, ale nechává je dozrát. Jeho vína ochutnával například princ Charles a jsou podávána i při oficiálních státních návštěvách.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy