Jak šla historie Škoda Auto: od Laurin&Klement k 20 letům s VW

Jak šla historie Škoda Auto: od Laurin&Klement k 20 letům s VW
První automobil značky spatřil světlo světa v roce 1905
Po první světové válce se firma dlouho vzpamatovávala a majitelé ji nakonec prodali plzeňské Škodovce. Úspěšným modelem se ve třicátých letech stal popular
Koncepce podvozku Popularu se používala dlouhá desetiletí až do začátku výroby modelu 1000 MB. Ten byl první, který měl samonosnou karoserii a byl to na dlouhá léta poslední automobil z Mladé Boleslavi, který snesl srovnání se západoevropskou konkurencí
Kabriolet Felicia se také vymykal z nudné produkce fabrik v socialistické zóně
Foto: Aktuálně.cz
Radek Pecák Radek Pecák
9. 12. 2010 8:20

Před dvaceti lety vláda rozhodla o tom, že tehdejší národní podnik Automobilové závody Mladá Boleslav koupí německý koncern Volkswagen. Automobilka už za sebou v dé době měla mnoho desetiletí existence, během nichž slavila úspěchy i upadala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků, vzrostou asi o šest procent.

Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat.

Rozhodnutí Senátu odsoudil premiér Andrej Babiš (ANO), označil ho za nehorázné. "Je to další podvod nové koalice na voličích," řekl.

Pro zamítnutí, jak je doporučily senátní výbory, hlasovalo 57 ze 68 přítomných členů horní komory. Proti jich bylo pět. Sněmovna schválila zmrazení platů vrcholných politiků zrychleně jen několik dnů před volbami do dolní komory. Pro předlohu tehdy hlasovalo 133 ze 134 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran.

Pro letošek zůstaly platy vrcholných politiků změnou zákona na loňské úrovni kvůli koronavirové krizi. Jinak by stouply zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy