Nákup televizorů vzrostl. Pomohl šampionát a pokles cen

Tereza Holanová Tereza Holanová
18. 5. 2012 10:14
Větší tržby čekají obchodníci i v dalších měsících

Jablonec nad Nisou - Češi v dubnu kupovali o osm procent více televizorů než během března. Slováci byli ještě aktivnější - u nich počet nákupů vzrostl o desetinu. Největší zájem byl o 3D televizory.

Podle internetových prodejců podpořili nákupy hlavně sportovní fanoušci, kteří nyní sledují hokejový šampionát. Pokud tomu tak skutečně je, mohou se prodejci těšit i na další měsíce.

To si myslí i Kamil Demuth z internetového srovnávače cen Heureka.cz. „Předpokládám, že s blížícím se mistrovstvím Evropy ve fotbale a letními olympijskými hrami v Londýně poptávka ještě vzroste," uvedl v páteční tiskové zprávě, která o prodejích televizorů informuje.

Kromě sportovního nadšení stál za vyššími nákupy také pokles cen, který se týká všech typů zařízení. Například 3D televizory v Česku i na Slovensku meziročně zlevnily o pětinu. Průměrná cena u nás činila 24 617 korun. Vůbec největší pokles se ovšem týkal LCD televizorů, u kterých ceny oproti dubnu loňského roku spadly o 38 procent na 7704 Kč.


 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy