Mlékaři zuří, musí "porcovat" mléko

Petr Havel
17. 2. 2006 13:15
Praha - Oddělit mléko, které se nakonec stejně slije. Taková je logika požadavků Státního zemědělského intervenčního fondu.

Pro producenty mléka to znamená stotisícové náklady navíc, pokud bude stát trvat na nutnosti fyzicky od sebe oddělit mléko od dvou chovatelů krav z jedné stáje.

Nicméně mléko svážené z jedné spádové oblasti od různých producentů končí stejně při transportu do mlékárny v jedné cisterně společně.

Slévat nesmí ani rodina

"Úředníci Státního zemědělského intervenčního fondu požadují po producentech oddělit denní dodávku mléka při přejímce - každý do své nádrže," vysvětluje předseda komoditní rady pro mléko v Asociaci soukromého zemědělství Josef Stehlík.

"A to i v případě, že se jedná o rodinné příslušníky, kteří mají dojnice ve stejné stáji, stejně krmí a dojí na společném zařízení. Každý sám ale eviduje svoji část dodávky, má vlastní fakturaci a evidenci plnění mléčné kvóty," dodává Stehlík.

Podle asociace přitom na požadavek úředníků fondu "neexistuje žádný legislativní podklad v dostupných českých ani evropských zákonech či nařízeních".

Zemědělský fond to ale vidí jinak. Podle jeho mluvčí Jitky Slukové musí producenti mléka, kteří mají v jednom hospodářství ustájeny společně dojnice a také využívají stejná zařízení, dodržet povinnost identifikace každé dodávky mléka podle bruselských norem.

Ministerstvo: Stojí za tím unie

Ministerstvo zemědělství podle Slukové požádalo o stanovisko ke sdruženým dodávkám mléka českou misi při Evropské unii.

"Ve stanovisku se uvádí, že společná zařízení k dojení a ošetřování mléka využívaná více producenty mléka jsou možná za předpokladu, že množství mléka vyprodukovaného jedním producentem bude jasně rozlišeno od množství mléka vyprodukovaného druhým producentem a že bude skladováno a dodáváno odděleně," říká Sluková.

"Toto stanovisko je opřeno o rozsudek Evropského soudního dvora, který řešil konkrétní případ v Německu," dodala.

Z uvedené formulace přitom povinnost producentů mléka na zvláštní tanky na mléko pro každého chovatele zvlášť jednoznačně nevyplývá.

Soud řešil jiný případ

Jak navíc uvádí tajemník asociace Jaroslav Šebek, rozsudek Evropského soudního dvora, o který se úředníci fondu také opírají, je šestnáct let starý případ, který se týká úplně jiného problému.

Tehdy šlo o to, zda může mléko vyrábět, neboli vlastnit takzvanou mléčnou kvótu, jen majitel kravína, nebo i nájemce. Soud rozhodl ve prospěch nájemců.

Pokud by fond trval na oddělených dodávkách mléka z jednoho kravína, znamenalo by to pro naše producenty nemalé náklady. Nejmenší "tanky na mléko" stojí kolem sto tisíc korun, cena tanků s větší kapacitou se pohybuje kolem čtvrt milionu.

Toto administrativní opatření by se tak mohlo promítnout buď do vyšších cen mléka, nebo do ekonomických ztrát chovatelů krav. Fond nicméně ústy Slukové tvrdí, že je připraven s producenty mléka individuálně problém řešit.

Autor je spolupracovníkem redakce

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy