Mitsubishi klame, tvrdí ekologové. BMW se polepšilo

Tomáš Fránek
17. 5. 2012 17:01
Žaloba na dovozce automobilů kvůli údajům o spotřebě a emisích zatím neuspěla
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Brno - Ekologové v Česku zatím neuspěli s ojedinělou žalobou vůči dovozci automobilů Mitsubishi.

Žalobu, podle níž prodejci automobilů před svými zákazníky umně skrývají informace o spotřebě a emisích CO2, si totiž české soudy přehazují už téměř tři roky.

Do sporu se už zapojily také Nejvyšší a Ústavní soud, u nichž si ekologové marně stěžovali na to, jak je s jejich žalobou zacházeno. Případ je tak i po třech letech znovu na začátku.

Malé informace v reklamě

Firmy dovážející do Česka automobily BMW a Mitsubishi podle Ekologického právního servisu ve svých reklamních materiálech nedostatečně zřetelně uváděly informace o spotřebě paliva a emisích CO2.

Tyto údaje musí být podle platné právní úpravy uváděny zřetelně a ne méně výrazně než hlavní část reklamy.

V drtivé většině reklam jsou podle Ekologického právního servisu informace o emisích CO2 a spotřebě paliva uvedeny miniaturním písmem, nebo nejsou uvedeny vůbec. Tento problém se navíc podle ekologů netýká jen BMW a Mitsubishi, ale i většiny ostatních značek.

U BMW je podle ekologů nejtypičtější přístup spočívající v uvádění informací malým písmem stranou od jádra reklamy. Žalobu na BMW ale nakonec ekologové stáhly - automobilka za tři roky, co je případ u českých soudů, změnila svůj přístup a údaje upravila.

Na žalobě vůči dovozci vozů Mitsubishi ekologové trvají. "Mitsubishi zase využívá speciálních technik k zlehčování a upozadění informace o spotřebě a emisích CO2 jako například vertikálního směřování textu," uvedli ekologové.

Soudní kolečko pokračuje

Obě automobilky, které ekologové žalovali, se přitom hlásí k zásadě společenské odpovědnosti korporací.

Její součástí je i závazek snížit svůj vliv na životní prostředí na minimum, předcházet globálnímu oteplování a striktně dodržovat zákony chránící životní prostředí.

Stížnosti ekologové směřovali i k ministerstvu dopravy a radě pro reklamu. Ty ale nenašly nic špatného.

Podobně v prvním kole sporu rozhodl i Obvodní soud pro Prahu 4. Ten v případu dovozce vozů Mitsubishi společnosti M Motors CZ žalobu ekologů zamítl. Do sporu ale vzápětí vstoupil Městský soud v Praze s tím, že je jediným soudem, který spor může rozhodnout.

To se ale ekologům nelíbilo s tím, že došlo k porušení jejich práva na zákonného soudce. A stěžovali si na to jak u Nejvyššího, tak nyní i u Ústavního soudu. Ústavní soudci ale stížnost odmítli, k porušení práva zatím nedošlo. Případ se tak vlastně vrací na začátek a žalobu ekologů bude projednávat Městský soud v Praze.

--------------------------------------------------------------------------------

Koupíte si raději BMW nebo Mitsubishi?

 

Právě se děje

před 29 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy