Mitsubishi klame, tvrdí ekologové. BMW se polepšilo

Tomáš Fránek
17. 5. 2012 17:01
Žaloba na dovozce automobilů kvůli údajům o spotřebě a emisích zatím neuspěla
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Brno - Ekologové v Česku zatím neuspěli s ojedinělou žalobou vůči dovozci automobilů Mitsubishi.

Žalobu, podle níž prodejci automobilů před svými zákazníky umně skrývají informace o spotřebě a emisích CO2, si totiž české soudy přehazují už téměř tři roky.

Do sporu se už zapojily také Nejvyšší a Ústavní soud, u nichž si ekologové marně stěžovali na to, jak je s jejich žalobou zacházeno. Případ je tak i po třech letech znovu na začátku.

Malé informace v reklamě

Firmy dovážející do Česka automobily BMW a Mitsubishi podle Ekologického právního servisu ve svých reklamních materiálech nedostatečně zřetelně uváděly informace o spotřebě paliva a emisích CO2.

Tyto údaje musí být podle platné právní úpravy uváděny zřetelně a ne méně výrazně než hlavní část reklamy.

V drtivé většině reklam jsou podle Ekologického právního servisu informace o emisích CO2 a spotřebě paliva uvedeny miniaturním písmem, nebo nejsou uvedeny vůbec. Tento problém se navíc podle ekologů netýká jen BMW a Mitsubishi, ale i většiny ostatních značek.

U BMW je podle ekologů nejtypičtější přístup spočívající v uvádění informací malým písmem stranou od jádra reklamy. Žalobu na BMW ale nakonec ekologové stáhly - automobilka za tři roky, co je případ u českých soudů, změnila svůj přístup a údaje upravila.

Na žalobě vůči dovozci vozů Mitsubishi ekologové trvají. "Mitsubishi zase využívá speciálních technik k zlehčování a upozadění informace o spotřebě a emisích CO2 jako například vertikálního směřování textu," uvedli ekologové.

Soudní kolečko pokračuje

Obě automobilky, které ekologové žalovali, se přitom hlásí k zásadě společenské odpovědnosti korporací.

Její součástí je i závazek snížit svůj vliv na životní prostředí na minimum, předcházet globálnímu oteplování a striktně dodržovat zákony chránící životní prostředí.

Stížnosti ekologové směřovali i k ministerstvu dopravy a radě pro reklamu. Ty ale nenašly nic špatného.

Podobně v prvním kole sporu rozhodl i Obvodní soud pro Prahu 4. Ten v případu dovozce vozů Mitsubishi společnosti M Motors CZ žalobu ekologů zamítl. Do sporu ale vzápětí vstoupil Městský soud v Praze s tím, že je jediným soudem, který spor může rozhodnout.

To se ale ekologům nelíbilo s tím, že došlo k porušení jejich práva na zákonného soudce. A stěžovali si na to jak u Nejvyššího, tak nyní i u Ústavního soudu. Ústavní soudci ale stížnost odmítli, k porušení práva zatím nedošlo. Případ se tak vlastně vrací na začátek a žalobu ekologů bude projednávat Městský soud v Praze.

--------------------------------------------------------------------------------

Koupíte si raději BMW nebo Mitsubishi?

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy