Magnát Vítek připravuje vlastní plán na záchranu Sazky

Ekonomika Ekonomika
23. 12. 2010 10:27
Miliardář chce představit plán na záchranu českého sportu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Realitní magnát Radovan Vítek, který odkoupil stamilionové pohledávky loterijní společnosti Sazka, odmítl spekulace, že by se dohodl se společností Penta na společném postupu vůči zadlužené firmě.

Naopak chystá vlastní plán na její záchranu. A nejen to, chce rovněž odkrýt své představy o financování českého sportu. Pomoci mu v tom má prezident fotbalového klubu Sigma Olomouc Josef Lébr.

Penta ve středu oznámila, že chce Sazku koupit, nabídla dvě až tři miliardy korun v roce 2011 a další garance.

Plán pro český sport

Sazka je ve vážných potížích. Sice stále vytváří relativně velký zisk - v tomto roce jen za prvních devět měsíců to byla více než miliarda - ale ten ani zdaleka nestačí na pokrytí splátek dluhu, který Sazka má kvůli sportovní aréně v Praze.

Vítek s Lébrem chtějí plán, jak Sazku oddlužit a vyrovnat všechny její závazky, představit už počátkem ledna. Současně nabídnou sportovním svazům svou vizi financování sportu.

"Jednou z variant je, že by výnosy z loterie šly do sportovních svazů," řekl k připravovanému plánu restrukturalizace Josef Lébr.

"Josef Lébr je jediný člověk, který ve vztahu k akcionářům Sazky a sportovním svazům požívá mé plné důvěry, proto jsem jej požádal o spolupráci v rámci přípravy restrukturalizačního plánu," vysvětlil Vítek, proč si vybral právě Lébra.

Penta zveřejní nabídku

Penta ve čtvrtek rozešle akcionářům Sazky konkrétní finanční nabídku. Žádá stoprocentní podíl v Sazce a další kroky, zejména okamžitý pád generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka.

Vítek tvrdí, že narozdíl od Penty nemá ultimativní požadavky. Pro akcionáře může být navíc jeho návrh výhodnější.

Významnou část finančních prostředků má ve vztahu k Sazce již vázány. Vítek odkoupil čtyřsetmilionovou pohledávku od Raiffeisenbank, poté přidal ještě 500 milionů korun odkoupených od Komerční banky.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy