Letošním šampionem znojemského koštu je Sauvignon

Ekonomika Ekonomika
17. 3. 2012 14:10
Vínu se v Česku daří. Spotřeba vín na obyvatele stoupá na zhruba 20 litrů ročně.
Foto: Karel Toman

Znojmo - Šampionem přehlídky vín znojemské vinařské podoblasti Znojemský košt se stal Sauvignon, ročník 2011 výběr z hroznů Vinařství Líbal. Přehlídka se koná už po třiadvacáté. Letos bylo v soutěži 609 vzorků vín 48 odrůd.

Organizátoři akce ocenili také nejlepší rosé v kategorii Pečeť znojemských měšťanů. Vyhrál vzorek Zweigeltrebe Rosé pozdní sběr Vinařství Komarov.

Na přehlídce bylo letos i 127 rakouských vín. Nejlepší byl podle degustátorů Tramín ročník 2009, ledové víno Weinbau Urban.

Vínu se v Česku daří. Spotřeba vín na obyvatele stoupá na zhruba 20 litrů ročně. V ČR je registrováno 17.200 hektarů vinic. Na Znojemsku je z tohoto počtu 320 hektarů. V regionu se daří zejména odrůdám Veltlínské zelené, Müller Thurgau nebo Ryzlinku rýnskému.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy