Less&Timber neskončí v konkurzu, projde reorganizací

Karel Toman
23. 1. 2013 16:40
Věřitelé do řízení přihlásili pohledávky za více než tři miliardy korun
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - Společnost Less&Timber z holdingu Less Jana Mičánka do konkurzu nepůjde. Věřitelé zadlužené společnosti se ve středu na schůzi u Krajského soudu v Praze rozhodli, že úpadek této firmy bude v rámci její insolvence řešen reorganizací.

"Šlo o jednomyslné rozhodnutí obou skupin hlasujících věřitelů - zajištěných i nezajištěných, které by měl následně potvrdit i soud," uvedl tiskový zástupce společnosti Karel Samec. Do insolvenčního řízení přihlásili věřitelé Less&Timber pohledávky za více než tři miliardy. Jen zbylí členové holdingu Less majů vůči Less&Timber pohledávky za 461 milionů korun.

Mateřský Less čeká schůze věřitelů koncem ledna

Less&Timber je první ze tří společností holdingu Less, kde se uskutečnilo soudní jednání věřitelů potom, co byl v průběhu října 2012 vyhlášen jejich úpadek. Uvedl to dnes . Schůze věřitelů další společnosti Less&Forest je naplánovaný na 29. ledna, samotného holdingu Less pak na 30. ledna.

Společnosti Less&Timber  má reorganizace umožnit absolvovat celé insolvenční řízení při udržení výroby a zachování zaměstnanosti. Věřitelům pak podle Smace nabízí oproti druhému způsobu řešení úpadku - konkurs - lepší zhodnocení jejich pohledávek. 

"Zajištění i nezajištění věřitelé mohou v rámci reorganizace Less&Timber počítat řádově s o desítky procent vyšším a i rychlejším uspokojením, než kdyby byla zvolena druhá varianta, tedy konkursní řešení," řekl Petr Smutný ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR (PwC), která je finančním poradcem reorganizace firmy.

"Nyní v souladu s insolvenčním zákonem připravíme do 120 dní reorganizační plán a předložíme jej věřitelům ke schválení. Už nyní nám ale jejich dnešní souhlas velmi pomůže při zajišťování provozního financování, tak abychom díky němu dokázali maximálně naplnit své výrobní kapacity," uvedl ředitel Less&Timber Ladislav Prchal.      

Mimo jiné jde o 320 pracovních míst

PwC ve středu také na jednání prezentovala základní principy navrhované reorganizace. Další podrobnosti firma odmítla specifikovat do doby, než věřitelé schválený reorganizační plán stanoví všechny v reorganizaci prováděné kroky a jejich termíny. 
     
Schůze věřitelů ve středu také zvolila věřitelský výbor, který nahradil předběžný věřitelský orgán. Má šest členů - tři zajištěné věřitele zastupuje Citibank Europe, Česká spořitelna a UniCredit Bank, a tři nezajištěné pak Wotan Forest, Kame - BV a Y.O. Holding.

Less&Timber patří k předním zpracovatelům dřeva v ČR. Vlastní tři pily - v Čáslavi, Bohdanči a Dlouhé Vsi, s celkovou kapacitou pořezu 430 000 kubíků za rok. Dále závod na výrobu lepených hranolů a nábytkářských polotovarů v Klášterci nad Orlicí. Její součástí je i německý Holzwerk Hemau (výrobce lepených dřevěných hranolů pro výrobu oken).

Firma též vlastní 90 % podíl ve společnosti Less&Energy (tato firma není v insolvenci) - provozuje kogenerační zdroj v Čáslavi.

Tržby Less&Timber v roce 2012 dosáhly hodnoty 1,360 miliardy korun  a v současnosti zaměstnává 320 lidí. Po provedení základních restrukturalizačních opatření se jí daří i v době probíhajícího  insolvenční řízení nadále vyrábět.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy