Konec salámového boje, špekáčky budou česko-slovenské

Veronika Skálová Veronika Skálová, ska
28. 5. 2009 11:34
Češi a Slováci budou společně žádat o ochranu uzenin, které vznikly v Československu.
Špekáčky se málem staly jen slovenskou tradicí. Teď o jejich ochranu žádají Češi i Slováci společně.
Špekáčky se málem staly jen slovenskou tradicí. Teď o jejich ochranu žádají Češi i Slováci společně. | Foto: Kostelecké uzeniny

Brno - Tahanice o společné československé pochutiny jako špekáčky nebo lovecký salám, patří minulosti. Česko a Slovensko našly společnou řeč a do Bruselu posílají česko-slovenské žádosti o evropskou ochranu těchto dvou pochutin jako zaručených tradičních specialit.

„Včerejším dnem vypršela lhůta, v níž slovenští zpracovatelé masa mohli podat námitku proti návrhům společných žádostí. Podle mých informací žádná námitka podána nebyla, takže už nic nebrání tomu, aby společné žádosti odešly do Bruselu," uvedl europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který se ochranou českých výrobků zabývá.

Odeslání společné žádosti muselo počkat na výsledek slovenského námitkového řízení. Některým slovenským výrobcům se totiž společný postup nezamlouval a hrozilo, že budou mít k návrhům připomínky, což by jejich odeslání pozdrželo.

„Podle mých informací budou postup takový, že společné žádosti na ochranu špekáčků a loveckého salámu do Bruselu pošle česká strana, zatímco odeslání společných žádostí na ochranu spišských párků a liptovského salámu, kde námitkové řízení na obou stranách rovněž úspěšně proběhlo, bude v režii Slováků," upřesnil Březina.

Slováci si chtěli špekáčky přivlastnit

O špekáčky a salám z dob jednotného Československa se totiž mezi Čechy a Slováky rozhořel lítý spor.

„Slováci totiž nejprve postupovali jednostranně a v tichosti do Bruselu poslali vlastní žádosti, kterými si chtěli tradiční uzeniny uzurpovat pro sebe. Bylo třeba vyvinout značné úsilí včetně politického tlaku, aby svůj postup přehodnotili, zasedli k jednacímu stolu a zohlednili oprávněné zájmy českých výrobců," vysvětlil Březina.

Slovenské žádosti doputovaly do Bruselu v na přelomu let 2006 a 2007. Pro české výrobce špekáčků by registrace výrobků jako slovenských znamenala buďto zastavení jejich výroby, přejmenování tohoto výrobku, nebo přísné dodržování postupu, uvedeného ve schválené žádosti.

A ten se v Česku od toho slovenského může dost lišit. To by pro výrobce těchto uzenin znamenalo výměnu technologií, která by se mohla dost prodražit.

„V případě jejich schválení Evropskou komisí bude nadále možné vyrábět a prodávat masné speciality pod uvedenými označeními pouze v případě, že budou přesně odpovídat stanovené receptuře a technologii výrobnímu postupu. Spotřebitelé získají jistotu, že pod daným názvem si koupí vždy výrobek stejných parametrů a zaručené kvality, a čeští zpracovatelé masa budou mít ochráněny své hospodářské zájmy," dodal Březina.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy