Kdo může vydělat na finanční krizi? Zemědělci

Petr Havel
17. 11. 2008 16:15
Ministerstvo zemědělství je nadto připraveno garantovat jim úvěry
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Budou-li reakce na současnou ekonomickou krizi obdobné jako v minulosti, měli by na této situaci - jako jedna z mála podnikatelských skupin - vydělat zemědělci.

Myslí si to například náměstek Ústavu zemědělských a ekonomických informací a bývalý první náměstek ministra zemědělství Tomáš Doucha.

"Některé pozitivní důsledky se pro zemědělce projevují už teď. Například propouštění zaměstnanců z některých průmyslových oborů zlepšuje podmínky pro výběr kvalitnějších lidí do zemědělství," konstatuje Doucha.

Budou lidi

Zemědělské podniky se totiž poslední dobou začaly potýkat s nedostatkem nejen kvalitní, ale i jakékoli pracovní síly, a to kvůli celkově nižším platům v oboru v porovnání s jinými profesemi.

Problém by neměli mít zemědělci ani se získáváním úvěrů od bank. "Pro banky je v současné době zemědělec nejméně rizikový klient, protože má z tuzemských i evropských zdrojů garantovány dotační podpory. Jediný problém může být s fyzickým nedostatkem finančních zdrojů v rámci mezibankovních přesunů," uvádí náměstek.

Obdobně hodnotí situaci i ministr zemědělství Petr Gandalovič. A pokud by banky přece jen omezovaly úvěry zemědělcům, je připraven zasáhnout. "V případě, že by to tak skutečně bylo, zvažujeme možnost garancí těchto úvěrů prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF)," říká Gandalovič.

Ministerstvo nicméně zatím takový problém neregistruje. Možnost poskytování garancí by přitom podle ministra nemusela být konzultována s Bruselem, protože PGRLF má poskytování garancí zakotveno v zákoně.

V současné době se ale tato jeho role nevyužívá a fond pouze dotuje zemědělcům úroky z poskytnutých úvěrů. Přitom by podle ministra ale poskytoval pouze garance investičních úvěrů. "Nedovedu si ale představit, že bychom garantovali provozní úvěry," zdůraznil Gandalovič.

Pokles cen nevadí

Současný pokles cen zemědělských komodit má podle ministra s krizí jen minimální souvislost, podle něj je spíše důsledkem příznivých letošních klimatických podmínek pro produkci a nižší aktivity spekulativních investičních fondů. S tím souhlasí i Doucha.

Ten ale navíc upozorňuje, že klimatické změny a předpokládaná opětovná aktivita fondů právě díky ekonomické krizi mohou ceny zemědělských komodit v budoucnosti zvýšit. "Každopádně lze předpokládat razantnější výkyvy zemědělských cen," tvrdí Doucha.

Analýzu rizik dopadů ekonomické krize zpracoval i slovenský výzkumný ústav ekonomiky zemědělství (VÚEPP). Ten sice předpokládá možný pokles zemědělských cen kvůli nižšímu odbytu, v případě úvěrů ale dochází ke stejným závěrům jako Doucha.

 

 

Právě se děje

Další zprávy