Kde se nejlíp podniká? V Česku stejně jako v Turecku

Dušan Klimeš
26. 9. 2007 12:00
Česko je na 56. místě žebříčku, vede Singapur
Obchodní centrum v Singapuru
Obchodní centrum v Singapuru | Foto: Reuters

Washington - Světová banka ve spolupráci s International Finance Corporation vydala výroční žebříček o tom, kde se na světě nejlépe podniká. První je opět Singapur.

Druhé místo si odnáší Nový Zéland a až na třetí pozici se objevuje "kolébka kapitalismu" - Spojené státy americké.

Naopak na konci žebříčku se objevuje Kongo. Založit zde podnikání trvá až 155 dní a stojí to pětinásobek ročního průměrného příjmu.

"Nejlepší v reformách je Egypt. Jelikož se vládě nelíbilo loňské umístění v žebříčku, zrušila většinu překážek a zákazů. Zreformovala pět z deseti oblastí, které studie sleduje," uvádějí autoři zprávy.

Pořadí v žebříčku

 1. 1. Singapur
 2. 2. Nový Zéland
 3. 3. USA
 4. 4. Hong Kong
 5. 5. Dánsko
 6. 6. Velká Británie
 7. 7. Kanada
 8. 8. Irsko
 9. 9. Austrálie
 10. 10. Island
 11. ...
 12. 32. Slovensko
 13. ...
 14. 56. Česko
 15. ...
 16. 177. Středoafrická republika
 17. 178. Demokratická republika Kongo

* zdroj: Světová banka

Těsně za padesátkou

Česko se mezi 178 zeměmi umístilo na 56. místě, tedy o jedno místo lépe než Turecko, hned za Slovinskem.

Ovšem mnohem lépe si vede sousední Slovensko. To se umístilo na 32. místě. Mezi Česko a Slovensko se ještě "vklínilo" Maďarsko na 45. místo.

Mezi deseti základními aspekty hodnocení si Česká republika nejlépe vedla při získávání úvěru.

Zde se dělí o 26. místo s dalšími deseti státy. Dle Světové banky je v tuzemsku možné získat podnikatelský úvěr stejně lehko jako ve Finsku, Švýcarsku či Rakousku.

Nové trhy jdou vzhůru

K regionům, které dělají největší pokroky a rychle reformují, patří dle studie východní Evropa a střední Asie.

Estonsko, které je podnikatelsky nejpříjemnější zemí bývalého Sovětského svazu, obsadilo sedmnácté místo, píší autoři.

"Výsledky ukazují, že když stát co možná maximálně liberalizuje svůj trh, do podnikání se vrhá mnohem více lidí," říká Simeon Djankov, lídr týmu, který zprávu zpracoval.

Škoda Auto je dávána za příklad firmy, která se stala světovým hráčem
Škoda Auto je dávána za příklad firmy, která se stala světovým hráčem | Foto: Škoda Auto

"Východní Evropa prožívá boom, díky kterému vzniká mnoho nových firem, které se stávají světovými lídry, jako například estonský Skype či česká automobilka Škoda," dodává.

Jen část příběhu

Studie s názvem Doing Business dle autorů dělá jednoduchou, přitom účinnou věc: počítá na základě objektivních měřítek délku a náklady na založení firmy, její vedení a případné ukončení činnosti ve 178 zemích světa.

Zaměřují se pouze na dané parametry. Není tak počítáno například s rozvinutostí infrastruktury, měnovou a fiskální politikou země či rozvinutostí práva.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy