Kde se nejlíp podniká? V Česku stejně jako v Turecku

Dušan Klimeš
26. 9. 2007 12:00
Česko je na 56. místě žebříčku, vede Singapur
Obchodní centrum v Singapuru
Obchodní centrum v Singapuru | Foto: Reuters

Washington - Světová banka ve spolupráci s International Finance Corporation vydala výroční žebříček o tom, kde se na světě nejlépe podniká. První je opět Singapur.

Druhé místo si odnáší Nový Zéland a až na třetí pozici se objevuje "kolébka kapitalismu" - Spojené státy americké.

Naopak na konci žebříčku se objevuje Kongo. Založit zde podnikání trvá až 155 dní a stojí to pětinásobek ročního průměrného příjmu.

"Nejlepší v reformách je Egypt. Jelikož se vládě nelíbilo loňské umístění v žebříčku, zrušila většinu překážek a zákazů. Zreformovala pět z deseti oblastí, které studie sleduje," uvádějí autoři zprávy.

Pořadí v žebříčku

 1. 1. Singapur
 2. 2. Nový Zéland
 3. 3. USA
 4. 4. Hong Kong
 5. 5. Dánsko
 6. 6. Velká Británie
 7. 7. Kanada
 8. 8. Irsko
 9. 9. Austrálie
 10. 10. Island
 11. ...
 12. 32. Slovensko
 13. ...
 14. 56. Česko
 15. ...
 16. 177. Středoafrická republika
 17. 178. Demokratická republika Kongo

* zdroj: Světová banka

Těsně za padesátkou

Česko se mezi 178 zeměmi umístilo na 56. místě, tedy o jedno místo lépe než Turecko, hned za Slovinskem.

Ovšem mnohem lépe si vede sousední Slovensko. To se umístilo na 32. místě. Mezi Česko a Slovensko se ještě "vklínilo" Maďarsko na 45. místo.

Mezi deseti základními aspekty hodnocení si Česká republika nejlépe vedla při získávání úvěru.

Zde se dělí o 26. místo s dalšími deseti státy. Dle Světové banky je v tuzemsku možné získat podnikatelský úvěr stejně lehko jako ve Finsku, Švýcarsku či Rakousku.

Nové trhy jdou vzhůru

K regionům, které dělají největší pokroky a rychle reformují, patří dle studie východní Evropa a střední Asie.

Estonsko, které je podnikatelsky nejpříjemnější zemí bývalého Sovětského svazu, obsadilo sedmnácté místo, píší autoři.

"Výsledky ukazují, že když stát co možná maximálně liberalizuje svůj trh, do podnikání se vrhá mnohem více lidí," říká Simeon Djankov, lídr týmu, který zprávu zpracoval.

Škoda Auto je dávána za příklad firmy, která se stala světovým hráčem
Škoda Auto je dávána za příklad firmy, která se stala světovým hráčem | Foto: Škoda Auto

"Východní Evropa prožívá boom, díky kterému vzniká mnoho nových firem, které se stávají světovými lídry, jako například estonský Skype či česká automobilka Škoda," dodává.

Jen část příběhu

Studie s názvem Doing Business dle autorů dělá jednoduchou, přitom účinnou věc: počítá na základě objektivních měřítek délku a náklady na založení firmy, její vedení a případné ukončení činnosti ve 178 zemích světa.

Zaměřují se pouze na dané parametry. Není tak počítáno například s rozvinutostí infrastruktury, měnovou a fiskální politikou země či rozvinutostí práva.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy