Kalousek: Schodek ve výši 150 milard bude letos úspěch

Ekonomika Ekonomika
19. 4. 2009 13:33
Ministr financí v demisi varuje: hlubší schodek by byl velmi nebezpečný
Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci po dlouhém jednání vlády České republiky.
Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci po dlouhém jednání vlády České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Schodek rozpočtu lze letos i příští rok udržet s deficitem do 150 miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli ministr financí v demisi Miroslav Kalousek a předsedou sociální demokracie Jiří Proubek.

"Bude to ale bolet," upozornil Kalousek s tím, že hospodářská krize státní pokladně ubere na straně příjmů a že i takto velký schodek bude znamenat úspory. "Na základě čísel, která máme k dispozici, bych to považoval za úspěch," dodal.

Letošní rozpočet počítá se schodkem 38 miliard, v době, kdy byl schválen ale počítal s tím, že česká ekonomika letos slabě poroste. Od té doby se ale situace zhoršila. "Pokles HDP o dvě procenta je možný," řekl Kalousek v pořadu.

Paroubek navrhl, že by se měl státní rozpočet pro letošní rok aktualizovat, aby se ukázal jeho skutečný schodek. To ale Kalousek odmítl.

"Připouštím, že schodek bude vyšší. Rozpočet ale není třeba novelizovat. Skončilo by to vyššími výdaji, které by sněmovna určitě schválila," řekl.

Do konce dubna podle svých slov předá vládě rámec rozpočtu pro letošní rok se schodkem do 150 miliard. "Znamená to, že nevyčerpám výdajové limity, to bych byl na deficitu 170 miliard. To bych považoval za velmi nebezpečné.

Dlouhý: Propad může být i hlubší

Předseda socialistů označil schodek 150 miliard pro letošní rok za reálný. Úřednická vláda je navíc podle něj ideální příležitost, jak omezit "rozežranost", neboli zbytečné výdaje ministerstev.

Člen vládní rady pro ekonomiku Vladimír Dlouhý označil toto číslo za správné a uvítal shodu obou politiků jako uklidňující. Podle něj je teď přísnost při správě pokladny velmi důležitá.

"Může před námi být hlubší propad a musíme tedy být připraveni na hlubší šetrnost. Je pak otázka, jestli nebudeme muset šáhnout na mnohem bolavější místa, než je rozežranost na ministerstvech," upozornil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy