Kalifornie vyhlásila stav nouze, chybějí miliardy

Ekonomika Ekonomika
2. 7. 2009 12:05
Stav nouze vyhlásil guvernér Arnold Schwarzenegger
Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger .
Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger . | Foto: Reuters

Sacramento - Kalifornie, osmá největší ekonomika světa, vyhlásila stav finanční nouze.

Parlament země se totiž nedokázal dohodnout na způsobu financování obřího schodku rozpočtu. Guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger proto vyhlásil stav nouze. Poslanci mu musí do 45 dní předložit nový návrh rozpočtu.

Stav nouze například znamená, že si někteří státní zaměstnanci budou muset do června roku 2010 brát tři dny v měsíci neplacené volno, uvedla britská BBC. Stát navíc bude plnit některé svoje finanční povinnosti dlužnými úpisy.

Schwarzenegger podle deníku Financial Times Deutschland uvedl, že deficit Kalifornie dosáhl 26,3 miliardy dolarů. To je o 2 miliardy dolarů více, než se uvádělo před měsícem.

"Ačkoliv legislativa selhala při řešení problému našeho schodku, řešení celého deficitu zůstavá mojí první a jedinou prioritou a neustanu, dokud to nebude hotové," nechal se slyšet Schwarzenegger. Bílý dům se nechal slyšet, že situaci ve státě bedlivě sleduje.

Dnešní situace se v Kalifornii podobá krizi v roce 1992. Státní zaměstnanci tehdy nedostali několik týdnů výplatu, došlo k výraznému omezení zdravotnických služeb. Stejný stav finanční nouze Kalifornie vyhlásila již v prosinci 2008.

Kalifornie zažívá zlé ekonomické časy. Nezaměstnanost například stoupla v květnu na rekordních 11,5 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

České rafinérie mají pro případ nouze zásoby ropy na 100 dní

Českých rafinérií se dnes spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. Uvedl to sdělil šéf Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.

Evropský blok se na ropném embargu shodl v rámci série sankcí přijatých od únorového začátku ruské invaze. Dovoz ropovodem Družba, který se týká České republiky, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku. "Výjimka je pro Českou republiku velmi důležitá, protože rafinérie v Litvínově je stále dominantně závislá na zpracování ruské ropy," zdůraznil Švagr.

Rusko v reakci na unijní embargo už dříve avizovalo, že bude svou surovinu vyvážet jinam. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva chystá vlastní reakci na kroky západních zemí. Pokud by výsledkem bylo omezení dodávek ropy i přes ropovod Družba, je správa státních rezerv podle Švagra připravená rychle poskytnout nouzové zásoby ropy. Těch má nyní na asi 88 dní, při započítání komerčních zásob Unipetrolu by celkové zásoby pro litvínovské rafinérie měly podle Švagra vystačit na přibližně 100 dní.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy