IKEA má víc zákazníků, ale o čtvrtinu menší zisk

ČTK ČTK
21. 2. 2012 15:32
Podle ředitele společnosti za to může racionální chování nakupujících
Foto: Jan Langer

Praha - Společnost Ikea ČR ve finančním roce 2011, který skončil loni v srpnu, snížila čistý zisk z 337 milionů korun v roce 2010 na 254 milionů korun.

Čtveřici tuzemských obchodních domů Ikea loni navzdory vyššímu počtu zákazníků klesly také tržby, a to meziročně o 0,8 procenta na 6,874 miliardy korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy společnosti IKEA ČR.

"Ve finančním roce 2011 naše obchodní domy přivítaly 5,2 milionu zákazníků, tedy o 2,8 procenta více než v předchozím roce," uvedl generální ředitel IKEA ČR Andrew North.

Ikea poprvé za dobu svého působení v ČR zaznamenala pokles tržeb v roce 2010, kdy se její příjmy kvůli hospodářské krizi snížily ze 7,28 miliardy korun v roce předchozím na 6,93 miliardy korun.

Do obchodních domů IKEA přitom i v roce 2010 zavítal větší počet lidí, kteří ovšem více hleděli na ceny, což mělo nepříznivý vliv na tržby.

"Zákazníci se chovají čím dál víc racionálně. Porovnávají nabídku a ceny jednotlivých prodejců," upozornil North, podle kterého společnost IKEA proto i ve finančním roce 2011 v Česku snížila ceny nabízeného nábytku a bytových doplňků v průměru o 5,6 procenta, aby uspěla ve stále tvrdším konkurenci.

Vloni IKEA dokončila rekonstrukci obchodního domu v Praze-Černém Mostě, jehož plocha se díky stavebním úpravám zvýšila o zhruba 50 procent z původních 24 300 metrů čtverečních na 36 500 metrů čtverečních.

Letos IKEA plánuje zmodernizovat obchodní dům v Praze-Zličíně, jehož rekonstrukci provede postupně při zachování provozu.

První prodejnu švédská společnost IKEA v Česku otevřela v roce 1991 a nyní provozuje dva obchodní domy v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.

Pětici největších tuzemských obchodníků s nábytkem a bytovými doplňky předloni po několika růstových letech klesly celkové tržby o 1,6 miliardy korun na 15,8 miliardy Kč.

První pozici opět obhájila IKEA. Mezi další významné hráče na tuzemském trhu s nábytkem patří například společnosti Asko Nábytek, Sconto Nábytek, Kika Nábytek, Jysk či XXXLutz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy