Hradecký Petrof snížil ztrátu na 2,3 milionu

ČTK ČTK
26. 9. 2011 13:44
Slavný výrobce klavírů zažehnal krizový propad o 137 milionů hlavně díky zahraničním tržbám
Foto: Petrof

Hradec Králové - Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové loni zvýšil tržby o 23 procent na 183 milionů korun.

Firma loni výrazně redukovala ztrátu na 2,3 milionu korun po předloňském propadu 137 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu.

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové firma loni překonala obchodní plán a po mnoha letech vytvořila provozní zisk. "Rok 2010 byl přínosný v tom, že firmu Petrof vyvedl z obecné krize silnější a schopnější," uvedla Ceralová-Petrofová.

Téměř 90 procent tržeb podnik loni získal v zahraničí. Hlavními odbytišti byly Rusko, Čína, Austrálie, Japonsko a africké země. V Číně firma své pozice posílila díky vlastní kanceláři. V Evropě odbyt Petrofu stoupl v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii a Velké Británii. V jižní Evropě prodeje stagnovaly.

Na kdysi silném trhu Petrofu v USA kvůli tamní krizi koupěschopnosti zbytného zboží se odbyt téměř zcela utlumil. Ceralová-Petrofová připomněla, že ve Spojených státech má Petrof pohledávky za 70 milionů korun, které postupně vymáhá.

V minulých letech se Petrof snažil poklesy prodejů tlumit například výrobou luxusního nábytku na míru a jinými speciálními zakázkami. Při loňském růstu odbytu však firma své kapacity plně použila na výrobu nástrojů a doplňkovou výrobu speciálních zakázek omezila na minimum. Speciální výroba se tak na tržbách loni podílela jen pěti procenty.

Ceralová-Petrofová upozornila, že loňské hospodaření a tvorbu zisku významně negativně ovlivnilo zaplacení devíti milionů korun sankčních úroků bankám za nesplacení úvěrů ve výši 60 milionů korun. Podnik původně počítal, že úvěry splatí z prodeje nepotřebného majetku, což se mu ale kvůli krizi na trhu průmyslových realit nepodařilo.

Nejtěžší období Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, prožil v letech 2004 a 2009. Před sedmi lety podnik bojoval o holé přežití. Banky tehdy firmě s asi 900 pracovníky obstavily účty. Petrof, který tehdy měl obrat kolem 750 milionů korun, následně přistoupil k radikální restrukturalizaci, při které propustil několik stovek lidí, uzavřel pobočné závody a výrobu soustředil do Hradce Králové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Barmská vojenská junta propustila stovky politických vězňů

Barmská vojenská vláda propustila stovky politických vězňů ze známé rangúnské věznice Insein, čemuž předcházel tlak ze strany Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Mezi propuštěnými je i mluvčí strany bývalé disidentky a poté i barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a také komik známý pod pseudonymem Zarganar.

Několik minut po pondělním proslovu šéfa barmské junty Min Aun Hlaina státní televize oznámila, že propuštěno bude na základě amnestie podložené humanitárními důvody více než 5600 lidí, kteří byli zatčeni nebo hledaní kvůli svému podílu na protestech proti poslednímu vojenskému převratu.

Propuštění vězňů popisují někteří aktivisté jako trik armády, jak očistit vlastní mezinárodní pověst poté, co ASEAN přikročil k velmi neobvyklému kroku, když vyloučil vůdce junty ze svého příštího summitu. Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews na twitteru propuštění vězňů uvítal, ale řekl, že především bylo šokující už samotné jejich zadržení.

"Junta propouští politické vězně v Barmě ne proto, že by změnila svou podstatu, ale kvůli tlaku," upozornil Andrews. Reuters připomíná, že junta od únorového puče propustila vězně už několikrát.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy