Hradecký Petrof snížil ztrátu na 2,3 milionu

ČTK ČTK
26. 9. 2011 13:44
Slavný výrobce klavírů zažehnal krizový propad o 137 milionů hlavně díky zahraničním tržbám
Foto: Petrof

Hradec Králové - Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové loni zvýšil tržby o 23 procent na 183 milionů korun.

Firma loni výrazně redukovala ztrátu na 2,3 milionu korun po předloňském propadu 137 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu.

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové firma loni překonala obchodní plán a po mnoha letech vytvořila provozní zisk. "Rok 2010 byl přínosný v tom, že firmu Petrof vyvedl z obecné krize silnější a schopnější," uvedla Ceralová-Petrofová.

Téměř 90 procent tržeb podnik loni získal v zahraničí. Hlavními odbytišti byly Rusko, Čína, Austrálie, Japonsko a africké země. V Číně firma své pozice posílila díky vlastní kanceláři. V Evropě odbyt Petrofu stoupl v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii a Velké Británii. V jižní Evropě prodeje stagnovaly.

Na kdysi silném trhu Petrofu v USA kvůli tamní krizi koupěschopnosti zbytného zboží se odbyt téměř zcela utlumil. Ceralová-Petrofová připomněla, že ve Spojených státech má Petrof pohledávky za 70 milionů korun, které postupně vymáhá.

V minulých letech se Petrof snažil poklesy prodejů tlumit například výrobou luxusního nábytku na míru a jinými speciálními zakázkami. Při loňském růstu odbytu však firma své kapacity plně použila na výrobu nástrojů a doplňkovou výrobu speciálních zakázek omezila na minimum. Speciální výroba se tak na tržbách loni podílela jen pěti procenty.

Ceralová-Petrofová upozornila, že loňské hospodaření a tvorbu zisku významně negativně ovlivnilo zaplacení devíti milionů korun sankčních úroků bankám za nesplacení úvěrů ve výši 60 milionů korun. Podnik původně počítal, že úvěry splatí z prodeje nepotřebného majetku, což se mu ale kvůli krizi na trhu průmyslových realit nepodařilo.

Nejtěžší období Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, prožil v letech 2004 a 2009. Před sedmi lety podnik bojoval o holé přežití. Banky tehdy firmě s asi 900 pracovníky obstavily účty. Petrof, který tehdy měl obrat kolem 750 milionů korun, následně přistoupil k radikální restrukturalizaci, při které propustil několik stovek lidí, uzavřel pobočné závody a výrobu soustředil do Hradce Králové.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy