Guvernér ČNB: Snížení sazeb není zcela vyloučené

ČTK ČTK, Zpravodajská směna
25. 3. 2010 16:46
Úroková sazba se nemění, guvernér hlasování komentoval na tiskové konferenci
Česká národní banka
Česká národní banka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Základní úroková sazba sice i nadále zůstává na jednoprocentní úrovni. Nicméně, nechybělo mnoho a mohla být ještě o čtvrt procentního bodu nižší. Informoval o tom guvernér ČNB Zdeněk Tůma,

Dva členové bankovní rady ze šesti přítomných totiž navrhovali kvůli protiinflačním rizikům snížení sazby. "Shodli jsme se na tom, že rizika jsou spíše mírně protiinflační. Dva členové rady to viděli poněkud ostřeji a byli ochotni sáhnout ke snížení sazeb," vysvětlil guvernér.

Hlavními protiinflačními riziky jsou podle Tůmy výhled vývoje zahraničních úrokových sazeb. Také krátkodobý výhled inflace. „Sazby jsou nižší, než jsme předpokládali a podle našeho názoru bude tento stav přetrvávat i v dalším období," očekává Tůma. Odchylku únorové inflace (0,6 %) oproti prognóze ČNB (0,9 %) připisuje částečné změně vah ve spotřebním koši.

Možná ještě ke snížení dojde 

Proto není zcela vyloučené, že při dalším jednání rady by skutečně ještě mohlo dojít ke snížení sazby pod současnou rekordně nízkou úroveň. Zejména, pokud koruna bude nadále posilovat.

"Je pravdou, že míří spíše silnějším směrem, než jsme očekávali. Nicméně zatím se jedná o krátké období a nechtěli jsme tomu přikládat příliš velkou váhu. Ovšem kdyby tento trend pokračoval delší dobu, protiinflační rizika by to bezpochyby posilovalo," ujistil guvernér.

Ekonomika se podle Tůmy vyvíjí zhruba tak, jak uvádí prognóza ČNB vydaná po posledním měnovém jednání před šesti týdny. „Poslední údaje potvrzují, že nárůst ekonomické aktivity nebude nejsilnější," připomněl guvernér. „Nezaměstnanost by v letošním roce měla kulminovat, inflace bude v horizontu měnové politiky zhruba na úrovni dvouprocentního inflačního cíle," dodal. 

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy