Goldman Sachs přidal šéfovi, bude brát trojnásobek

ČTK ČTK
30. 1. 2011 20:12
Lloyd Blankfein si přijde až na 15 milionů dolarů ročně

New York - Americká investiční banka Goldman Sachs přiznala svému šéfovi více než třikrát vyšší základní plat, než měl dosud.

Lloyd Blankfein tak bude mít dva miliony dolarů (přes 35 milionů Kč) ročně základ a k tomu dostane prémie. Ty budou několikanásobně vyšší.

Celkem tak Blankfein může očekávat skoro 15 milionů dolarů (asi 265 milionů Kč).

Blankfein měl dosud základ 600 tisíc dolarů ročně. Záznamy, které musí banka povinně předkládat burzovním orgánům, také ukazují, že zaměstnavatel svému manažerovi přiznal i prémii ve formě akcií banky.

Jejich hodnota se aktuálně pohybuje kolem 12,6 milionu dolarů a proti předchozímu roku je to o 42 procent více.

Vyšší plat navzdory nižšímu zisku

Blankfein se výrazného zvýšení platu dočká navzdory tomu, že banka loni vydělala méně peněz. Její zisk klesl zhruba o 38 procent na 8,35 miliardy dolarů (asi 147,6 miliardy Kč).

"Plat 600 tisíc dolarů ročně pro ředitele veřejně obchodované společnosti je nízký. Zvýšení základní složky platu je logické a v souladu s tím, co se děje jinde," řekla podle serveru BBC specialistka na odměňování ve společnosti Compensation Advisory Partners Rose Marie Orensová. Plat totiž svým šéfům zvyšují i jiné banky.

Proti vysokým platům bankéřů se zvedla vlna kritiky po finanční krizi v roce 2008.

V dalším roce tak byla většina bank pod silným tlakem, aby plat manažerům a dalším vysoce placeným zaměstnancům snížila. To se také stalo, banky si ale pak začaly stěžovat, že jim odcházejí talentovaní lidé, a tak se později vrátily ke zvyšování platů.

 

Právě se děje

Další zprávy