Globalizace smetla vepřo-knedlo-zelo. Pivo je ale věčné

Ekonomika Ekonomika
16. 2. 2011 19:00
Jak se změnily stravovací návyky Čechů v posledních 60 letech, ukázal průzkum ČSÚ
TK k Pivnímu festivalu - Andrea Kerestešová, Lenka Zahranická a Miluše Bittnerová
TK k Pivnímu festivalu - Andrea Kerestešová, Lenka Zahranická a Miluše Bittnerová | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Praha - Nebýt piva, drží se Češi v jídle a pití hesla „co je v domě, není pro mě".

Český statistický úřad porovnal, jak jedli v roce 1948 a co konzumují dnes.

Zjednodušeně řečeno: zatímco před šedesáti lety bylo k obědu nejspíš vepřové, nebo hovězí (a k němu pivo), nyní je to kuře (a k němu pivo).

Spotřeba drůbežího masa, hlavně kuřecího, stoupla za šedesát let třináctkrát. Místo dvou kilo sníme kuřat téměř 25 kilogramů.

Ale i v jiných ohledech to vypadá, že Češi se rozhodli stravovat zdravěji, nebo přesněji řečeno, už ne tak příšerně nezdravě jako dřív.

Mléko jsme nahradili sýry

Lidé pijí například méně mléka než v minulosti, na druhou stranu roste spotřeba mléčných výrobků, zejména sýrů.

Roste spotřeba ovoce, kterého Češi snědí kolem 90 kilogramů ročně. Není to však tuzemskými jablky, nejdostupnějším druhem ovoce, ale dováženými pomeranči, mandarinkami, banány a dalšími druhy jižních plodů.

To samé platí u ryb. Ačkoliv Česko má rybníkářskou tradici, na tom, že jíme více rybího masa, se nejvíc podílejí plody moře. Sníme ročně 6,2 kilogramu ryb (Evropané jedí zhruba dvakrát tolik), ale přednost dáváme mořským rybám. Výjimkou je pouze 24. prosinec.

Globální jídlo, až na to pivo

Globalizace polyká i stravování, jak podotknul šéf odboru zemědělských statistik ČSÚ Jiří Hrbek. Tradiční potraviny (tuzemské) ustupují dováženým.

Jen v jednom ohledu to absolutně neplatí.

Přestože v posledních letech Češi mírně omezili konzumaci piva, připomíná agentura ČTK, zůstávají největšími pijáky piva na světě. Nestačí na ně ani Irové, ani Němci, i když i oni pijí první ligu. Do ní statistici podle spotřeby piva řadí také Australany či Rakušany.

Nikdo z nich ale nedokázal, co průměrný Čech - vypít za rok 151 litrů piva na osobu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy