Druhý pilíř důchodů skončí od roku 2016, plánuje ministryně

ČTK ČTK
30. 1. 2014 18:14
Novou důchodovou reformu navrhne tým složený z expertů i politiků různých stran

Praha - Lidé si zřejmě za dva roky už nebudou moci spořit na důchod v takzvaném druhém pilíři. Od ledna 2016 by totiž nemělo být možné posílat část sociálních odvodů do spoření u fondů. Novinářům to dnes po svém nástupu do funkce řekla nová ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Podle ní novou důchodovou reformu navrhne tým, v němž by měli být koaliční i opoziční politici, demografové a ekonomové. Spoření ve druhém pilíři mělo na konci loňského roku 84 000 lidí.

"Domníváme se, že k 1. lednu 2016 by nemělo být umožněno přispívat do druhého pilíře," řekla Marksová. Podle ní by lidé o naspořené peníze přijít neměli. "Náš zájem v žádném případě není tyto lidi poškodit," dodala.

Zájemci mohli od loňského ledna přesměrovat tři procentní body z odvodů do vlastního spoření u fondů, k tomu museli přidat částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Nečasova vláda si od změny do budoucna slibovala zlepšení kondice veřejného důchodového systému a jeho udržitelnost, léta je totiž v dluzích.

Sloučíme to s připojištěním

Podle expremiéra Petra Nečase (ODS) za malým zájmem o tento druh zabezpečení byla právě negativní kampaň sociálních demokratů. Ti od počátku avizovali, že pokud budou po volbách ve vládě, druhý pilíř zruší. Koalice se k tomu teď zavázala i ve své smlouvě. V ní uvedla, že druhý pilíř sloučí se třetím, tedy s dobrovolným penzijním spořením.

Podle Marksové na nové reformě bude pracovat skupina expertů, v níž mají být politici koalice i opozice, demografové, ekonomové, sociologové, odboráři i zaměstnavatelé. Zohlednit by měli stárnutí společnosti, rostoucí počet seniorů i úbytek dětí. "Měli by spočítat, jak si můžeme dovolit dále platit penze z veřejného pojištění (důchodového systému)," uvedla Marksová.

Podle koaliční dohody má tým připravit "úpravy zdanění práce a důchodového systému", které by platily od roku 2017. Zahrnovat mají třeba stanovení maximální věkové hranice pro odchod do penze či posílení zásluhovosti při výpočtu důchodu či "narovnání transferu mezi rodinou a společností". Lidovci už dřív mluvili o tom, že by se v penzi měl zohlednit počet vychovaných dětí.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Evropská komisařka pro lidská práva je proti vydání Assange do Spojených států, podle ní by to ohrozilo svobodu tisku

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán Spojeným státům, protože by to mělo hrozivý dopad na svobodu tisku. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekla komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Assange čeká v londýnském vězení na extradiční řízení, které má začít příští týden. USA se dožadují vydání 48letého Australana, aby ho mohly soudit v 18 bodech obžaloby, včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy