Drahé suroviny. Kvůli nim Třinecké železárny prodělaly

ČTK ČTK
27. 6. 2011 15:12
Naopak prodejní ceny byly vloni na trhu nízké

Třinec - Opět ve ztrátě skončil vloni jeden z největších tuzemských výrobců oceli, společnost Třinecké železárny.

Prodělala 632 milionů korun, což je přesně o sto milionů korun menší ztráta než o rok dříve. Další rok hospodaření v červených číslech zavinily nízké ceny ocelových výrobků na trhu, a naopak vysoké ceny surovin, ze kterých se vyrábějí.

Podle informací z výroční zprávy se firma snažila nízkými cenami udržet zákazníky a trhy, na kterých obchoduje. Zprávu předkládal spolumajitel firmy a předseda dozorčí rady Tomáš Chrenek.

Vloni ještě pro oceláře trvala krize

"Rok 2010 byl obdobím pokračující globální ekonomické krize. I když to nejsložitější období posledních desetiletí pomalu odeznívá, jeho důsledky stále pociťujeme," uvedl Chrenek. Třinecké železárny loni vyprodukovaly téměř 2,5 milionu tun oceli, což je výroba, která odpovídá rokům před vypuknutí recese. Již podruhé za sebou se staly největším tuzemským výrobcem surové oceli s podílem výroby 48 procent.

Celkové tržby se firmě zvýšily o třetinu na 32,5 miliardy korun. Nejprodávanějším produktem byl opět válcovaný drát, kterého loni železárny prodaly rekordní množství. I přesto celkové hospodaření skončilo v minusu.

"V oblasti prodejních cen jsme museli reagovat na tržní situaci, abychom si i nadále zachovali naši strukturu zákazníků," konstatoval Chrenek. Firma také celý rok rekonstruovala jednu z koksárenských baterií, proto musela nakupovat koks za velmi nevýhodné ceny, což její ztrátu ještě prohloubilo.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 26 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy