Do Baťovy vlasti teď míří rekordní počet bot z Číny

ČTK ČTK
13. 2. 2012 12:55
Počet dovážené obuvi čtyřnásobně převyšuje spotřebu českých domácností
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Do České republiky se v roce 2011 dovezl rekordní počet obuvi z Číny, celkově přes 168 milionů párů.

Přestože se v Číně zvyšují výrobní náklady, deklarovaná cena za pár dovezených bot byla loni na úrovni roku 2008, tedy 37 korun.

"V uvedených cenách není v ČR možné pořídit ani vstupní materiály pro výrobu obuvi," řekla na veletrhu Styl a Kabo v Brně tajemnice a projektová manažerka České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

"V Číně rostou výrobní náklady. Nechápeme, jak je možné, že se v takových objemech a za tyto ceny k nám čínská obuv dováží. Počet dovážené obuvi čtyřnásobně převyšuje spotřebu českých domácností," řekla Mayerová s tím, že dovážená čínská obuv se dále reexpeduje do dalších zemí.

Antidumpingová cla skončila

Za nízkou cenu může i zrušení antidumpingových cel v březnu 2011. Na dovozce z ostatních zemí tak podle údajů asociace na českém trhu zbývá objemová kvóta 14 milionů párů obuvi za rok 2012.

Ve Zlíně přemýšlí, co dál s Baťovým areálem. Podívejte se:

Levná obuv z Číny také podle Mayerové může za problémové uplatnění české obuvi na tuzemském trhu.

"Čeští výrobci, zejména malé a střední firmy, nemají možnost umístit svou produkci na tuzemském trhu, přestože spotřebitel by toto zboží uvítal a poptávka po obuvi české provenience roste," uvedla Mayerová.

Přežívají specialisté

I přesto podle České obuvnické a kožedělné asociace funguje v tuzemsku několik menších firem a firem rodinného typu, které se soustředí na výrobu specializované obuvi a servis pro zákazníka.

Současný český obuvnický průmysl tvoří zhruba 35 firem nad 20 zaměstnanců, celkově obuvnické firmy zaměstnávaly loni 4300 zaměstnanců. V roce 2011 se v ČR vyrobilo zhruba 4,4 milionu párů obuvi.

Asociace se snaží firmám pomoci školeními, od roku 2009 do letošního podzimu probíhá vzdělávací projekt Cesta ke kvalitě, během něhož si různé skupiny zaměstnanců prohlubují profesní dovednosti. Asociace také uděluje firmám certifikace, které jim mají pomoci v konkurenceschopnosti na trhu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy