Dluh Porsche přesahuje 10 miliard eur. Pomůže Katar?

Ekonomika Ekonomika
15. 7. 2009 13:42
Převzetí podílu v Porsche Katarem by bylo další arabskou investicí do německých automobilek
Foto: Aktuálně.cz

Stuttgart - Dluh německé automobilky Porsche už stačil překročil 10 miliard eur. Informovala o tom agentura Reuters.

Porsche nashromáždilo dluh kvůli snaze o převzetí Volkswagenu, ve kterém nyní vlastní 51 procent volebních práv.

Podle zdrojů agentury Porsche sníží hodnotu dluhu částečně kapitálovou injekcí za pět miliard eur, kterou poskytnou většinoví vlastníci firmy spolu s katarským státní investičním fondem.

Kromě toho by Porsche mělo přesunout ve prospěch katarského fondu opce za nákup akcií Volkswagenu, jejichž hodnota se rovněž odhaduje na pět miliard eur.

Porsche se k informacím odmítlo vyjádřit. Nicméně 23. července zasedne dozorčí rada automobilky, aby projednala plány o dohodě s Katarem a o budoucí úloze automobilky Volkwagen ve firmě.

Převzetí podílu v Porsche Katarem by bylo další arabskou investicí do německého automobilového průmyslu. Německý automobilový koncern Daimler v březnu oznámil, že prodá přes devět procent svých akcií společnosti Aabar Investments PJSC ze Spojených arabských emirátů za téměř dvě miliardy eur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy