Desetiletka po bruselsku aneb Komise má velké plány

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 3. 2010 13:55
Nová desetiletka bude úspěšnější, v Bruselu prý totiž přišli na to, v čem byla chyba
Brusel pro nás plánuje lepší zítřky
Brusel pro nás plánuje lepší zítřky | Foto: Jiří Kropáček

Brusel - Evropská komise dnes představila svůj plán Evropa 2020, který má země sedmadvacítky dovést k lepším zítřkům.

Komisaři prý přišli na to, jak během deseti let zvýšit zaměstnanost Evropanů v produktivním věku ze současných 69 procent na 75.

Zvýšit by se měl rovněž počet vysokoškoláků a naopak snížit lidí pod hranicí chudoby. Podle komise je rovněž třeba zvýšit výdaje na vědu a technologické inovace. Podobné velké plány měla Evropská unie už před deseti lety, kdy představila odvážnou desetiletku, jejímž cílem bylo udělat z EU nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější světovou ekonomiku. 

Nepovedlo se. Ani zdaleka. Brusel to uznal a připravil nový plán. Evropa 2020 má být úspěšnější; španělské předsednictví prý totiž přišlo na to, v čem byl problém. Evropská centrála neměla hříšné státy, které svědomitě neplnily své úkoly, čím trestat, resp. neexistovala páka jak vlády donutit, aby se schváleným plánem řídily. 

To by se ale nyní mělo změnit. Španělé v lednu navrhli zavést možnost udělování sankcí a korektivních opatření. Co přesně tím autoři mysleli, zatím není jasné. Jisté je, že se tento záměr nesetkal s přílišným pochopením, nicméně se o něm bude jednat na summitu unijních lídrů, který se uskuteční na konci března v Bruselu.

Zatím se ale zdá, že namísto sankcí a "korektivních" opatření budou země pouze pod drobnohledem Bruselu a v případě, že se Evropě nebude postup určité země líbit, vyvine na ní tlak. Definitivní schválení  plánu Evropa 2020 je plánováno na červen letošního roku.

Nutnost centrálního řízení Evropské unie shrnul předseda Evropské komise José Barroso: "Rozdíly mezi členskými státy mají přímý dopad na každého. Jsme nyní na sobě více vzájemně závislí než kdy předtím. Potřebujeme hospodářskou koordinaci více než kdy jindy."

Mezi odpůrce desetiletky se řadí například předseda ODS Mirek Topolánek, jehož vyjádření cituje ČTK: "Lisabonská strategie trpěla množstvím cílů, priorit, směšováním ekonomických témat s tématy sociálními, ekologickými. A ta strategie 2020 nebude jiná. Lid chce být klamán, potřebuje nějakou mlhu nad skutečnými problémy Evropské unie po institucionální reformě, která byla takovou mlhou si Evropská komise vymyslí další podobný projekt.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy