Danone se v tichosti vrátilo do Kauflandu, spor končí

Tomáš Fránek
27. 4. 2013 9:50
Skončil jeden z největších sporů o dodávky zboží do tuzemských hypermarketů

Praha - Nenápadně, bez zvuků fanfár skončil jeden z největších sporů o dodávky zboží do tuzemských hypermarketů.

Deník Insider ve svém aktuálním vydání informoval, že největší výrobce jogurtů na světě, společnost Danone, už zase dodává svoje activie, actimely, dobré mámy a další výrobky do obchodů Kaufland.

Danone přestalo svoje výrobky do českého i slovenského Kauflandu posílat na začátku roku 2012, kdy po zvýšení DPH vyvrcholil vzájemný tlak řetězců na dodavatele potravin a opačně.

Podle údajů Potravinářské komory i firem z oboru řetězce chtěly, aby jejich dodavatelé snížili ceny až o osm procent. Tvrdší vyjednávací pozice řetězců přišla ve chvíli, kdy zákazníci výrazně omezili nákupy potravin.

V té samé době přitom výrazně vzrostly ceny surovin, a výrobci potravin proto chtěli od obchodníků dostat víc peněz. Danone podle inzerátů, které si na Slovensku platil Kaufland, chtělo masivně zvýšit ceny svých výrobků až o 14 procent.

Přečtěte si celou zprávu v placeném deníku Insider: Jak dopadla cenová válka? Kdo komu nakonec ustoupil a za jakých podmínek?

 

Právě se děje

před 12 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy