Danone se v tichosti vrátilo do Kauflandu, spor končí

Tomáš Fránek
27. 4. 2013 9:50
Skončil jeden z největších sporů o dodávky zboží do tuzemských hypermarketů

Praha - Nenápadně, bez zvuků fanfár skončil jeden z největších sporů o dodávky zboží do tuzemských hypermarketů.

Deník Insider ve svém aktuálním vydání informoval, že největší výrobce jogurtů na světě, společnost Danone, už zase dodává svoje activie, actimely, dobré mámy a další výrobky do obchodů Kaufland.

Danone přestalo svoje výrobky do českého i slovenského Kauflandu posílat na začátku roku 2012, kdy po zvýšení DPH vyvrcholil vzájemný tlak řetězců na dodavatele potravin a opačně.

Podle údajů Potravinářské komory i firem z oboru řetězce chtěly, aby jejich dodavatelé snížili ceny až o osm procent. Tvrdší vyjednávací pozice řetězců přišla ve chvíli, kdy zákazníci výrazně omezili nákupy potravin.

V té samé době přitom výrazně vzrostly ceny surovin, a výrobci potravin proto chtěli od obchodníků dostat víc peněz. Danone podle inzerátů, které si na Slovensku platil Kaufland, chtělo masivně zvýšit ceny svých výrobků až o 14 procent.

Přečtěte si celou zprávu v placeném deníku Insider: Jak dopadla cenová válka? Kdo komu nakonec ustoupil a za jakých podmínek?

 

Právě se děje

před 31 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy