Další přírůstek ke Škodovce, VW kupuje pětinu Suzuki

Tomáš Fránek
9. 12. 2009 9:24
Automobilka Volkswagen převezme za 2,5 miliardy dolarů pětinu japonské Suzuki
Nový rodinný vůz Volkswagen Space Up se bude v bratislavě vyrábět od roku 2011.
Nový rodinný vůz Volkswagen Space Up se bude v bratislavě vyrábět od roku 2011. | Foto: Reuters

Tokio - Německý Volkswagen pokračuje v rychlé expanzi, vlastník Škody Auto z firemní kasy vytáhl miliardy na nákup akcií další automobilky.

Poté, co tento týden získal koncern VW polovinu ve společnosti Porsche, investuje další miliardy do japonské automobilky Suzuki. Volkswagen tak v roli partnera japonské firmy střídá General Motors.

VW za zhruba 2,5 miliardy dolarů (asi 43,6 miliardy korun) získá téměř pětinu japonské automobilky. Až polovinu výnosu z prodeje 19,9 procenta svých akcií Suzuki podle agentury Reuters investuje do nákupu akcií Volkswagenu.

"Dvě přední světové automobilky spojují síly a připravují se na plnění stále těžších úkolů, které před námi leží," uvedl v prohlášení šéf Volkswagenu Martin Winterkorn. "Společně budeme schopni maximálně využít všech možností k dalšímu růstu," dodal.

Představitelé VW již dříve uvedli, že Suzuki by byla zajímavým cílem pro převzetí vzhledem k jejím zkušenostem v oblasti malých automobilů, které jsou klíčovým segmentem v konkurenčním boji na rozvíjejících se trzích. Suzuki dala najevo, že by přivítala jakékoliv smysluplné partnerství poté, co ukončila své vztahy s největší americkou automobilkou General Motors.

Volkswagen už tento týden koupil podíl 49,9 procenta ve výrobci sportovních vozů Porsche AG za 3,9 miliardy eur (zhruba 100 miliard korun).

Podle analytiků nákup akcií Suzuki koncern VW znovu přiblíží k tomu, aby se stal největším výrobcem aut na světě a předstihl Toyotu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy