ČT: Makru hrozí milionová pokuta za prodej raků

čtk
29. 8. 2007 20:14
Raci říční jsou chráněni zákonem
Makro - ilustrační foto.
Makro - ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Obchodnímu řetězci Makro hrozí milionová pokuta za prodej živých raků říčních, kteří jsou chráněni zákonem. Česká inspekce životního prostředí už prodej zakázala, uvedla dnes Česká televize. Makro si za nabízením raků z dovozu stojí.

Makro prodávalo kilogram raka říčního za 400 korun. Raci se podle televize objevili na pultech v Olomouci a v Praze. Tam inspekce potvrdila prodej raka bahenního, který je ale také chráněný.

"My máme pravidelné kontroly státní správou a ty k tomu neměly žádné připomínky. Já předpokládám, že máme všechno v pořádku," řekla televizi mluvčí Makra Markéta Světlíková.

Jakékoli nakládání s kriticky ohroženým rakem říčním je však podle českých zákonů zakázané. "Společnost Makro nevlastní výjimku k nakládání s tímto zvláště chráněným druhem živočicha," řekl ČT Karel Kerouš z České inspekce životního prostředí.

Raci v Makru pocházeli z Arménie a Íránu, zákon ale chráněné živočichy z dovozu nevymezuje. "Platná právní úprava v tomto případě nerozlišuje. Stejná pravidla platí jak pro raky dovezené, tak pro odebírané z naší přírody," řekla televizi Alena Vopálková z ministerstva životního prostředí.

Někteří zákazníci podle ČT raky kupovali, aby je vysadili do volné přírody. Z toho však mají odborníci strach, protože dovezení raci mohou přenášet račí mor a vytlačovat původní české raky, uvedla televize.

 

Právě se děje

před 13 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy