ČNB zatrhla vytěsnění malých akcionářů Čedoku

hpv,aju
16. 4. 2008 16:05
Žádost Odien Group o vytěsnění neprošla
Foto: Čedok

Čtěte také

Čedok logo

Praha - Drobnou čáru přes rozpočet udělala centrální banka novému majiteli cestovní kanceláře Čedok.

Odien Group, která Čedok ovládá z 98 procent, zažádala ČNB o souhlas s vytěsněním ostatních akcionářů. A odpověď banky zní podle zjištění deníku Aktuálně.cz - Ne.

Nesouhlas nabyl právní moci 3.dubna. Jedná se přitom o ne zcela obvyklý krok ČNB.

"Za dva a půl roku Česká národní banka posuzovala 184 žádostí o vytěsnění drobných akcionářů. V 53 případech souhlas neudělila," sdělil Pavel Zúbek z tiskového oddělení národní banky. 

"Nebudeme to komentovat," uvedl na dotaz Brian Wilson ze skupiny Odien.

Podle informací deníku Aktuálně.cz by jedním z problémů mohla být příliš nízká nabízená cena za akcii.

Odien Group koupila v prosinci 98 procent Čedoku od společnosti Unimex Group, již ovládá jeden z nejbohatších českých podnikatelů Jiří Šimáně. Podle informací tureckých médií za nabytý podíl zaplatila 80 milionů dolarů.

Za společností Odien Group stojí bohatá turecká rodina Saranů spolu s americkými fondy. Jediným majitelem je společnost Odien Capital Partners se sídlem na Kajmanských ostrovech.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy