Praha - Členství v dozorčích radách Budějovického Budvaru a Lesů České republiky (LČR) má být do budoucna placené. Počítá s tím návrh ministerstva zemědělství, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva Jan Žáček.
Členové dozorčích rad obou státních firem podle něj až dosud peníze nepobírali, do konce března by se to mělo změnit. Ministerstvo neuvedlo, jaký plat budou členové dozorčích rad pobírat. V obou radách sedí celkem 18 osob.
"Systémové odměňování členů dozorčích rad státních podniků založených podle zákona číslo 77/1997 Sb., o státním podniku a národního podniku Budějovický Budvar je ministerstvem zemědělství v současné době připravováno," uvedl na dotaz ČTK Žáček. "Realizace záměru je předpokládána v prvním čtvrtletí tohoto roku," dodal.
Dozorčí rada Budvaru nedávno zeštíhlila
V dozorčí radě státního podniku Budějovický Budvar nově usedne spolupracovník vicepremiérky a předsedkyně koaliční strany LIDEM Karolíny Peake Pavel Kotrba. Pětadvacetiletý student práv má v dozorčí radě vystřídat jihočeského podnikatele Jiřího Lexu z Věcí veřejných. Kotrbu do dozorčí rady nominovala vicepremiérka Peake. Ministerstvo zemědělství v pondělí v tiskovém prohlášení uvedlo, že v současné době nejsou členové dozorčí rady Budějovického Budvaru honorováni.
Budvar má od konce loňského listopadu nový statut. Posílena v něm byla kontrolní a schvalovací funkce dozorčí rady a odpovědnost ředitele vůči zakladateli, kterým je ministerstvo zemědělství, a radě podniku. Dozorčí rada Budvaru má devět členů, dříve byla i dvanáctičlenná.
O zeštíhlení dozorčí rady rozhodlo ministerstvo loni na jaře, rada zároveň prošla radikální proměnou. Předsedou se stal analytik a člen Národní ekonomické rady vlády Jan Procházka. Členy rady jsou mimo jiné Milan Cícer, ředitel Finančního analytického útvaru ministerstva financí, ekonom Michal Mejstřík, šéf Potravinářské komory Miroslav Toman a tři zástupci zaměstnanců Budvaru. Budvar je posledním velkým pivovarem v majetku státu.
Placená trafika?
V čele devítičlenné dozorčí rady LČR stojí ekonom Miroslav Zámečník. Kromě tří zástupců podniku jsou v ní například radní Ústeckého kraje a člen ODS Radek Vonka, lídr občanských demokratů ve Zlínském kraji a bývalý hejtman Libor Lukáš a bývalý místopředseda senátu za ODS Jiří Liška.
Obsazování míst ve státem ovládaných firmách bývá někdy označováno jako přidělování trafik. Nedávno proti tomuto postupu vystoupila například šéfka sněmovny Miroslava Němcová, podle níž byla chyba přidělit exposlancům Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi místa ve státních firmách. Šnajdr a Fuksa spolu s Petrem Tluchořem se loni v listopadu vzdali poslaneckého mandátu kvůli sporům o vládní daňový balíček. Někdejší náměstek ministra zdravotnictví Šnajdr byl následně jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro a byl zvolen i předsedou této rady. Exministr zemědělství Fuksa zamířil do čela Českého Aeroholdingu.