Cigarety opět zvyšují inflaci, podražily o šest procent

Dušan Klimeš
10. 9. 2007 12:21
Podražily i zájezdy a dovolené
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Inflace v Česku se opět zvýšila. Oproti červenci byly ceny v srpnu vyšší o 0,3 procenta. Tyto údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Ve srovnání s minulým rokem se ceny zvýšily o 2,4 procenta, přesně dle očekávání analytiků.

"Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,3 procenta způsobilo hlavně zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 6,2 procenta," uvádí Český statistický úřad.

Na krabičce cigaret za padesát korun tak zdražení za jediný měsíc činí více než tři koruny.

"Z aktuálních čísel jednoznačně vyplývá, že inflace zůstává i nadále v režii spotřebních daní z cigaret, které tvoří necelou polovinu z celé letošní inflace," uvádí hlavní analytik ČSOB Petr Dufek.

Foto: Ondřej Besperát

Kromě cigaret a tabáku na inflaci nejvíce "útočily" ceny zájezdů a dovolený, tedy stejně jako v předešlém měsíci.

Dražší dovolené

V červenci za průměrným růstem cen stály především zájezdy a dovolené. V rámci vrcholící sezony totiž došlo k všeobecnému zdražení pobytů, především z zahraničí. Naopak k poklesu v cenách došlo u textilu a obuvi, a to v důsledku sezónních slev a výprodejů.

Jak ČNB bojuje s inflací: ČNB vs inflace: zbraní jsou úrokové sazby

Tvrdý boj inflaci ovšem vyhlásila Česká národní banka. Již na konci července zvýšila své úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.

To ovšem radním nestačilo a na konci srpna se k tomuto kroku překvapivě odhodlali znovu.

A další zvyšování sazeb je dle analytiků za dveřmi. Do konce roku by měly jít úroky znovu vzhůru. ČNB totiž musí udržovat inflaci na rozumné výši. Jenže velmi rychle rostoucí ekonomika a minimální nezaměstnanost tlačí na růst cen.

Jenže zvýšená sazba ČNB znamená i zvýšení úroků u úvěrů a hypoték. V důsledku tak podnikatelé sníží své plánové investice a občané budou muset zaplatit více i za své již pořízené hypotéky.

Podle Petra Dufka se v ekonomice příliš neprojevují inflační tlaky, na které soustavně upozorňuje ČNB.

"Inflační skok přijde na řadu teprve na začátku příštího roku, kdy se do cen promítne zvýšení dolní sazby DPH, opět podraží cigarety a jako tradičně prudce porostou ceny energií a dalších služeb spojených s bydlením," dodává.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy