Chcete stálý dohled nad dětmi? Zajděte do supermarketu

Veronika Skálová Veronika Skálová
26. 11. 2010 20:40
Supermarkety obohatí sortiment i o sledovací zařízení velikosti krabičky od sirek
Kdo vám dá do kapsy tenhle přístroj, může pomocí SMS kdykoliv zjistit, kde se nacházíte.
Kdo vám dá do kapsy tenhle přístroj, může pomocí SMS kdykoliv zjistit, kde se nacházíte. | Foto: Macro Weil

Brno - V kteroukoliv denní dobu můžete zjistit, kde se vaše dítě nachází. Stačí jen odeslat SMS zprávu a přístroj, který má váš potomek v kapse, vám doručí GPS souřadnice jeho momentální polohy.

Pro úzkostlivé rodiče dar z nebes, pro řadu jiných nástroj na omezení osobní svobody.

Společnost Macro Weil vyrábí ve spolupráci s mobilním operátorem T-Mobile zařízení umožňující kdykoliv zjistit polohu člověka, který má u sebe přístroj velikosti krabičky od sirek se sim kartou uvnitř.

Už nyní je přístroj T-Loc k dostání v některých internetových obchodech, společnost nyní vyjednává o jeho prodeji marketech obchodních řetězců. "V současné době vedeme jednání s některými obchodními sítěmi a počítáme s tím, že od jara příštího roku budou lokalizační jednotky součástí běžného sortimentu," uvedl obchodně technický ředitel Macro Weil Petr Pilin.

Zařízení je určené zejména pro zvýšení bezpečí dětí, ale lze jej použít například i pro pacienty s Alzheimerovou chorobou, či dohled nad pohybem vlastního auta a jiného majetku.

Ale také pro sledování kohokoliv jiného, aniž by o tom sledovaný věděl.

Klady převyšují nad zápory

Že je T-Loc velmi snadno zneužitelný pro sledování člověka, který si není vědom, že má přístroj právě u sebe, si uvědomuje i jeho výrobce.

"Jeho zneužití nelze zabránit. Není naším cílem být Velkým bratrem, ale zvýšit bezpečí těch, na kterých nám záleží. T-Loc lze využít i dalšími způsoby, například jsme jednali s horskou službou o možnostech jeho využití. Podle mého názoru pozitiva jednoznačně převažují nad negativy," argumentuje Pilin.

Stejného názoru je i společnost T-Mobile. "Toto zařízení mohou využít nejen rodiče pro dohled nad svými potomky, ale uživatel lze jej umístit třeba na jízdní kolo či kočárek a vědět tak, kde se jeho majetek nachází. Zařízení monitorující pohyb služebních či soukromých vozidel, ale i osob je na trhu celá řada, a to dlouhou dobu. Na možné zneužití je možné se ptát při zavedení jakékoliv nové technologie či služby. Vše vždy záleží na konkrétním uživateli," podotkl vedoucí týmu externí komunikace operátora Jiří Janeček.

Bezpečí nebo omezení osobní svobody?

Zástupcům občanského sdružení Iuridicum Remedium, kteří se problematikou sledování a omezování osobní svobody zabývají, se ale celý systém vůbec nelíbí.

"Masovému rozšíření takovéhoto zařízení by měla předcházet odborná debata. Podle našeho názoru jde jen o snahu vydělat na elementárním strachu rodičů o své děti. Zneužití ve vztazích mezi dospělými je navíc nasnadě. Jde o narušení soukromí, porušení práva na svobodu pohybu, což je neakceptovatelné," poznamenala Kateřina Hlatká ze sdružení.

Ani zástupci Úřadu na ochranu osobních údajů nepovažují přístroj za zvlášť přínosný. "V souvislosti s případy ztracených dětí se objevil i nápad umístit dětem čip pod kůži. Podle našeho názoru jde ale o extrémní řešení, po kterém není třeba sahat, pokud jsou jiné způsoby, jak bezpečí zajistit," konstatovala mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Z hlediska zákona jsou totiž podobná sledovací zařízení v pořádku. "Z pohledu zákona o ochraně osobních údajů nevidím v samotné technologii problém. Obdobné systémy mohou legálně využívat i firmy k monitoringu služebních vozů. Vždy je však nutné zajistit, aby se k údajům o konkrétních osobách nedostala třetí strana. Pak by byl možný konflikt se zákonem," vysvětlila Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Psycholog: Vždycky záleží na podání

Obavy rodičů jsou sice pochopitelné, ale i jejich děti mají nárok na soukromí, tvrdí odborníci v diskusi o sledování dětí.

"Chápu, že zvlášť u menších dětí použití podobného zařízení stojí za úvahu, zejména pokud například cestují daleko do školy. Od staršího školního věku by ale už mělo jít o vzájemnou domluvu mezi rodičem a dítětem, věc vysvětlení a vzájemné domluvy. Dítě by si mělo být vědomé toho, že jde o jeho bezpečí a ne o nástroj kontroly," upozorňuje psycholog Jiří Brančík.

Zneužití přístroje v partnerských vztazích se podle něj sice nabízí, ale chorobní žárlivci si podle něj způsob, jak partnera nebo partnerku sledovat našli vždy, i bez existence navigace nebo mobilního telefonu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy