ČEZ instaluje do domácností tisíce chytrých elektroměrů

Ekonomika Ekonomika
28. 6. 2011 11:22
Odborníci se obávají, že v důsledku tohoto opatření opět zdraží elektřina
Klasickým elektroměrům brzy odzvoní
Klasickým elektroměrům brzy odzvoní | Foto: Reuters

Praha - Na téměř 40 000 se do konce roku zvýší ČEZ počet takzvaných chytrých elektroměrů v tuzemských domácnostech. Kromě již nainstalovaných pěti tisíc, jich energetická společnost do konce roku rozmístí dalších 33 000.

Zástupci firmy o tom  informovali na tiskové konferenci.

Tato zařízení umožňují dálkově odečitatelné měření spotřeby elektrické energie. Do sítě předávají informace o spotřebě energie a zdroj podle toho může regulovat dodávky.

Hlavním úkolem systému je dosáhnout úspor ve spotřebě energie a zvýšit spolehlivost energetické sítě. V budoucnu v celé ČR se díky tomu zajistí lepší regulace špiček spotřeby, rychlejší obnovení dodávek elektřiny po poruchách. A měl by být také možný takzvaný ostrovní provoz Pro spotřebitele budou zajímavé i tím, že ti budou moci spotřebu své domácnosti sledovat na počítači či na televizní obrazovce.

Zatím jde jen o test

Zaváděné přístroje poslouží ČEZ v současné době hlavně k testování. Pro nás jako distributora je důležité především vyzkoušet a zjistit, jak se budou chytré elektroměry chovat v reálných podmínkách naší sítě," uvedl ředitel divize Distribuce ČEZ Jiří Kudrnáč.

"Ve spolupráci se spotřebiteli si chceme ověřit naše hypotézy o možnostech a potenciálu změny spotřebitelského chování,"dodal generální ředitel ČEZ Měření Filip Secký.

První chytré elektroměry uvedl ČEZ do provozu v domácnostech v Pardubicích. Další přístroje dostanou zákazníci ve Vrchlabí a na severu Čech v oblasti Jeřmanic. Chytré elektroměry instaluje také Pražská energetika. Instalovala jich více než 3000 v pražských domácnostech a obchodech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy