Cestovky očekávají návrat zájmu o zájezdy first minute

Veronika Skálová Veronika Skálová
3. 1. 2011 11:13
Nabídka zájezdů first minute potrvá do poloviny, maximálně do konce ledna.
Myslet na léto v lednu se obvykle vyplatí o 15 procent. Tedy pokud si dokážete tak dlouho předem zařídit dovolenou.
Myslet na léto v lednu se obvykle vyplatí o 15 procent. Tedy pokud si dokážete tak dlouho předem zařídit dovolenou. | Foto: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Praha - Rodinné finance vyždímané vánočními nákupy a lyžařskými výlety se ještě ani nestačily ustálit a třetina Čechů už začíná myslet na šumění moře a rozpálené pláže.

Po celý leden u jednotlivých cestovních kanceláří totiž vrcholí období nákupů „v první minutě" tedy first minute. Loňský rok nejistých financí znamenal pokles zájmu o nákup letní dovolené půl roku předem, letos by se měl podíl zájezdů prodaných už v zimě zvýšit opět na jednu třetinu.

"Velký nárůst zájmu jsme zaznamenali už před Vánoci, nyní do poloviny ledna, kdy u nás first minute končí, očekáváme vrchol zájmu. Očekáváme, že po loňském poklesu na přibližně 20 procent se zájem o first minute opět zvýší přibližně na třetinu zájezdů. Před krizí se prodeje pohybovaly okolo pětatřiceti procent," uvedl Daniel Plovajko z cestovní kanceláře Fischer.

Nabídku využívají hlavně rodiny s dětmi

Podobnou část zájezdů plánuje v první minutě prodat i Čedok. Ten letos povzbudil chuť Čechů myslet na letní dovolenou ještě před Vánoci nabídkou na dvacetiprocentní slevu za prosincový nákup, v lednu je sleva 15 procent z ceny zájezdu.

"Zájem o zájezdy v první minutě stagnuje a největší zájem je ze strany rodin s dětmi školou povinnými a seniorů. Rodiny s dětmi si vybírají především z žádaných červencových a srpnových termínů. Senioři preferují okrajové termíny hlavní sezóny, které lze získat za atraktivní ceny," uvedl ředitel marketingu Čedoku Tomáš Brejcha.

Sleva není to jediné, co Čechy k nákupům first minute láká. "Cestovní kanceláře nabídku first minute pro letošní sezonu podpořily řadou pobídek jako například až 2 děti zdarma, nízké zálohy na rezervaci zájezdu, dárky, zvýšená hranice pro dítě zdarma (někdy až do 18 let), polopenzi zdarma, transfer na letiště v ČR zdarma, fakultativní výlet zdarma a podobně.

Sleva je obvykle kolem 15 procent

Celkově se dá říci, že cestovní kanceláře v rámci First minute poskytují po započtení pobídek slevu ze standardní ceny zájezdů v průměru asi 15procent," shrnul mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Podle Daniela Plovajka z cestovní kanceláře Fischer je potřeba zájem Čechů o first minute podpořit. "Udělali jsme průzkum týkající se first minute. Jednou z nejčastěji zmiňovaných špatných zkušeností s časným nákupem bylo to, že stejný zájezd na last minute zlevnil ještě víc. Lidé se pak cítí podvedeni. Proto jsme přišli s certifikáty záruky nejnižší ceny, kde garantujeme, že zájezd už nebude levnější než na first minute a pokud náhodou ano, vrátíme klientovi dvojnásobek rozdílu ceny," vysvětlil Plovajko.

 

Právě se děje

před 48 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 1 hodinou

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy