Cestování Čechů od roku 1989: od řízků k restauracím

Veronika Skálová Veronika Skálová
15. 11. 2010 10:20
Za dvacet let Češi přestali být v zahraničí chudými příbuznými ubytovanými ve stanech.
O luxusních plážích nebo půjčení lehátka si mohli Češi před 20 lety nechat jen zdát. Teď jsou pro ně samozřejmostí. Ilustrační foto.
O luxusních plážích nebo půjčení lehátka si mohli Češi před 20 lety nechat jen zdát. Teď jsou pro ně samozřejmostí. Ilustrační foto. | Foto: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Praha - Týden v apartmánu v Chorvatsku vyjde dnes stejně draho jako před dvaceti lety, poznávací zájezd do Paříže autobusem asi o tisícikorunu dráž. Přesto je v tom, jak Češi cestovali těsně po pádu železné opony a dnes výrazný rozdíl.

"Zatímco v roce 1990 cestovali Češi do Paříže starými autobusy a přespávali v nejlevnějších ubytovacích zařízeních, někdy dokonce v parcích ve stanech, dnes jezdí luxusními autobusy s televizí a klimatizací a bydlí ve slušných hotelech," připomněl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Připomněl, že přes Listopadem podléhaly cesty do všech cizích zemí, včetně těch uvnitř východního bloku, přísné kontrole, individuální cesty byly omezené velmi přísnými pravidly.

"Cestovní kanceláře v té době prodávaly v drtivé většině pouze  zájezdy do zemí socialistického bloku, jelikož cestování na západ bylo velmi omezeno. Čeští turisté tak cestovali na dovolenou k moři do NDR (Německá demokratická republika), do Sovětského svazu (Soči na Krymu u Černého moře), do Bulharska, Rumunska (obojí k Černému moři) a do Maďarska (Balaton)," vypočítal Okamura.

Na Západ za každou cenu

Po otevření hranic se pak Češi dlouho nemohli výletů na dosud zapovězený Západ nabažit. I za cenu velmi skromných podmínek, na které museli v zahraničí přistoupit. Krom zmiňovaných stanů, které byly i oblíbeným způsobem ubytování při letních pobytech v Chorvatsku, to znamenalo i vlastní stravu - tedy tašky plné konzerv a předem nachystaného jídla.

V průběhu devadesátých let ale příjmy Čechů stoupaly a jejich touha cestovat nijak nepolevovala. A tím si zajistili i možnost levnějších leteckých dovolených. Díky vysoké poptávce totiž mohly cestovní kanceláře začít do nejpopulárnějších destinací vypravovat charterové lety, což cenu leteckých zájezdů výrazně snížilo.

To stejné platí i o ceně ubytování. Například týdenní letecký zájezd do Egypta vyšel v roce 1990 podle Tomia Okamury asi na 25 tisíc korun na osobu. Letos to bylo jen 13 tisíc korun. "Důvodem levných cen je současný rozmach zájezdů charterovými lety a velké poptávce českých turistů, které dále umožňuje nasmlouvat v hotelech i letadlech výhodné množstevní slevy," vysvětlil Okamura.

Také řízky a konzervy už nechávají Češi obvykle doma a zvykají si chodit do místních restaurací. Také se stále častěji zajímají o možnosti dalšího vyžití v místě pobytu - půjčení auta, kurzy potápění a další atrakce.

Po roce 2000 začali Češi projevovat stále větší zájem také o exotické destinace, nyní je navštíví 100 tisíc Čechů ročně. Stále oblíbenější jsou také individuální cesty „na vlastní pěst", které byly před rokem 1989 velmi problematické. I do zemí socialistického bloku potřeboval cestovatel často zvací dopis, bez něj cesta nebyla možná.

„Nyní se začínáme úrovní cestování blížit vyspělým západoevropským národům. A to je dobře," dodal Okamura.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy