Čeští podnikatelé: Slováci mají konkurenční výhodu

Veronika Skálová Veronika Skálová
15. 12. 2008 7:03
Nabízejí partnerům cenu v jejich měně a nemusí se bát posilování koruny
Mince v hodnotě jedno a dvě eura budou mít na rubové straně dvojitý kříž a trojvršší.
Mince v hodnotě jedno a dvě eura budou mít na rubové straně dvojitý kříž a trojvršší. | Foto: Reuters

Brno – Stálý kurz koruny a brzké zavedení Eura jsou na žebříčků přání podnikatelů v Česku na nejvyšších příčkách. Pokud by Česká republika přecházela na Euro stejně jako sousední Slovensko, měli by z hospodářské krize mnohem menší obavy než v nyní.

„Je to neustále o kurzu – Slovenská koruna byla dva roky fixovaná. Už to byla výhoda. A teď mohou Slováci zahraničním partnerům nabídnout cenu v jejich měně, která se v průběhu zakázky nezmění,“ vysvětlil Břetislav Ošťádal, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky.

Požadavek na co nejrychlejší zavedení Eura adresoval vládě i Svaz průmyslu a dopravy České republiky. „Firmy začínají prohrávat v zakázkách například se Slovenskem, které od ledna bude v eurozóně,“ uvedl Jaroslav Hanák, první viceprezident svazu. V současnosti musí podle něj každá smlouva o zahraniční zakázce obsahovat doložku proti zpevnění české koruny. To podnikatele z českých zemí znevýhodňuje.

Pokles zakázek je obrovský

Na ty, které živí především zakázky do automobilového průmyslu začíná doléhat hospodářská krize. Tok zakázek od dlouholetých zahraničních partnerů vysychá a nejspíš se hned tak neoživí. „My například dodáváme hlavně do Německa. S některými společnostmi spolupracujeme patnáct let. Teď nám říkají: čekáme, co bude dál. Pokles objednávek je obrovský,“ dodal Ošťádal, který je jednatelem společnosti Elektromechanika Úvaly.

Slovensko už teď nabízí partnerům v Evropě levnější pracovní sílu, od ledna bude těžit i ze zavedení Eura. Shánět zahraniční zakázky bude podle podnikatelů stále složitější. Navíc se děsí dalšího posilování koruny.

„Pokud by se k hospodářské krizi přidal ještě kurz nižší než 23 korun, drtivá část subdodavatelů pro automobilový průmysl by skončila,“ upozornil Jaroslav Hanák.

Čtyřdenní pracovní týden? Skoro tři měsíce v roce...

Nejde jen o přímé dodavatele součástek. Ale také o ty, kteří automobilkám dodávají výrobní stroje a náhradní díly na ně.

„Pokud například Škodovka bude pracovat jen čtyři dny v týdnu, je to téměř o tři měsíce v roce méně. Opotřebení robotů se oproti původním předpokladům zpomalí a dodavatel nebo servisní společnost na to může doplatit,“ konstatoval Břetislav Ošťádal. Dodal, že požadovat po vládě pomoc je složité. Nikdo zatím neobjevil recept, který by malým a středním podnikatelům pomohl čelit hospodářské krizi. „Vláda nám zakázky nesežene. To jediné by s jistotou pomohlo,“ podotkl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy