Čeští manažeři umí jen půlku z toho, co by měli znát

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 10. 2010 11:29
Ani po roce testování se manažeři ve svých znalostech nezlepšili.
Čeští manažeři v testech znalostí nedopadli nejlépe. Ilustrační foto.
Čeští manažeři v testech znalostí nedopadli nejlépe. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Firma je tak dobrá, jak dobré je její vedení. Pokud tahle úměra opravdu platí, pak situace v českých firmách není příliš růžová. Vyplývá to z testování vzdělávacího vortálu Directors.

Ten v každém čtvrtletí testoval čtyři tisíce manažerů ve čtyřech základních dovednostech. Znalosti jen málokdy překročily padesát procent.

"Testovaní čeští manažeři a manažerky tak sice něco o managementu vědí a jejich manažerská rozhodnutí nejsou vždy vedena pouze intuicí nebo zkušenostmi, ale jejich znalosti v oblasti managementu nedosahují dlouhodobě ani polovinu doporučených vědomostí," říká Jan Bartůšek, zodpovědný za technickou podporu.

Známka se mírně zlepšila

Průměrná známka Directors Index zahrnuje výsledky všech testovaných manažerů a jeho hodnota se za rok, kdy testování probíhají, zlepšila jen mírně. Zatímco ve třetím čtvrtletí loňského roku byl index 41,75%, za čtvrtý kvartál letošního roku stoupl na 46, 97%.

Elektronický testovací systém Directors zkouší manažery ze znalostí ve čtyřech klíčových oblastech. Nejlepších výsledků, i když jen mírně nad padesáti procenty, dosahovali čeští šéfové v oblasti řízení lidí.

Nejméně umí plánovat budoucnost 

"Testovaní manažeři mají dlouhodobě nejvíce vědomostí o tom, kde tyto pracovníky vzít, jak je optimálně odměňovat, rozvíjet a motivovat," dodal Bartůšek.

Už horší byl výsledek dosažený u znalostí u plánování budoucnosti a organizování společnosti. Nejhůř však dopadli manažeři v oblasti kontrolování.

"Smyslem funkce kontrolování je přesvědčit se, že plány firmy se vyvíjí žádoucím směrem a veškeré cíle tak budou dosaženy. Účelem není pouhá informovanost o stavu sledované reality, ale i případné přijetí nápravných opatření," vysvětlil Bartůšek.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy