Český průmysl síly nenabral, hlásí další pokles

ČTK ČTK
15. 3. 2013 9:21
Nejvíce klesly zakázky u motorových vozidel a také u počítačů
Foto: Thinkstock

Praha - Průmyslová výroba v Česku se v lednu meziročně snížila o 4,1 procenta po prosincovém revidovaném poklesu o 11,6 procenta.

Meziměsíčně po očištění od sezonních vlivů byla na stejné úrovni jako v loňském prosinci. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 7,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. 

Meziroční pokles byl ovlivněn zejména snížením výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů, a to o 8,6 procenta. Nižší byla také výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba pryžových a plastových výrobků. Dařilo se naopak potravinářům, rostla také výroba nápojů a zpracovatelský průmysl. 

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v lednu meziročně klesly o 3,9 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 4,2 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 3,6 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se meziročně snížil o 1,2 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v lednu meziročně vzrostla o 1,5 prosince a činila 25 937 Kč.

"Celková situace našich podniků napříč obory není příliš růžová. Stojí zatím jednak slabá zahraniční poptávka evropských partnerů, jednak slabá domácí spotřeba, kterou nijak nepovzbuzuje ani šetření státu,"  Tomáš Volf ze skupiny Citfin.

„Pokles poptávky v Německu a dalších exportních trzích dopadá negativně i na český průmysl. Pro letošní rok čekáme stagnaci západní Evropy s tím, že nejdříve v závěru roku by mohli přijít první známky oživení. Výraznější objemy nových zakázek tak mohou čekat české podniky spíše až v příštím roce. Měly by se přitom připravit na pokračující tlak na ceny," říká Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací PwC Česká republika.

"Není proto překvapením, že i nedávný průzkum PwC mezi generálními řediteli nejvýznamnějších tuzemských firem ukázal, že polovina z nich se letos plánuje zaměřit na úspory a zlepšování  provozní efektivnosti," dodává Smutný.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 1 hodinou

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy