Česko nechce plynové vydírání, vyroste nový zásobník

Tomáš Fránek
14. 8. 2009 14:50
Zásobníky plynu by do roku 2013 měly pokrýt polovinu spotřeby země
Model zásobníku. Kilometr pod zemí je vyraženo 450 kilometrů tunelů velikosti pražského metra. Po natlakování se dolů člověk nedostane minimální tlak v zásobníku je 40 atmosfér
Model zásobníku. Kilometr pod zemí je vyraženo 450 kilometrů tunelů velikosti pražského metra. Po natlakování se dolů člověk nedostane minimální tlak v zásobníku je 40 atmosfér | Foto: Ludvík Hradilek

Uhřice - Česko dělá další krok k tomu, aby zemi nezaskočilo přerušení dodávek zemního plynu z Ruska.

Výrazně se zvýši kapacita jednoho ze zásobníků plynu v Uhřicích u Kyjova.

Dceřiná společnost Moravských naftových dolů, které zásobník patří, už udělala první krok k tomu, aby se v Uhřicích mohlo skladovat více plynu než dosud - požádala úřady o souhlas se zásahem do životního prostředí v lokalitě.

Kroky k soběstačnosti

"Bez plynu z východní Evropy se Česko neobejde. Musí proto udělat kroky k soběstačnosti na dobu krize," zdůvodnila rozšíření zásobníků firma.

Zatímco nyní je kapacita uhřického zásobníků 180 milionů metrů krychlových metrů plynu, po rozšíření to bude až 260 milionů metrů krychlových.

Výrazně se zvýší i výkon, ze zásobníku se za den bude moci čerpat výrazně více plynu než nyní. Firma chce začít stavět příští rok v listopadu, zásobník má být v provozu o rok později.

Česko chce stavět i další zásobníky.

Celková kapacita všech zásobníků zemního plynu v České republice by se do roku 2013 tak měla zvýšit na 4,3 miliardy kubíků plynu, a pokrývat tak téměř polovinu roční spotřeby země. Česká republika má druhou největší kapacitu podzemních zásobníků vzhledem k domácí spotřebě v rámci zemí EU.

Česko je na tom dobře

Celkově je možno ve 27 zemích EU uskladnit v zásobnících 80 miliard kubíků zemního plynu.

Nejvíce uskladněného plynu je v Německu a Itálii, kde mají zhruba 20, respektive 16 miliard kubíků plynu. Do roku 2025 by mělo dojít k navýšení zásob o dalších 60 miliard kubíků plynu.

Nejvíc zásobníků v zemi má společnost RWE Gas Storage.

Celková spotřeba šesti zásobníků plynu firmy činí aktuálně 2,321 miliardy kubíků plynu. Firma plánuje do výstavby k rozšíření současné kapacity zásobníků investovat až sedm miliard korun.


 

Právě se děje

před 25 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 27 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy