Česko mnohem víc vyváží, než dováží. Je to problém

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
6. 6. 2012 9:34
Pomalejší tempo dovozu ukazuje na nízkou aktivitu v ekonomice, říkají analytici
Foto: Radek Pecák

Praha - Zahraniční obchod České republiky skončil v dubnu přebytkem 22 miliard korun, oproti stejnému období loňského roku byl vyšší o 8,8 miliardy korun.

Vývoz podle předběžných údajů Českého statistického úřadu meziročně stoupl o 8,4 procenta na 249 miliard korun, zatímco dovoz vzrostl jen o 4,8 procenta na 227 miliard korun.

"Rozevřené nůžky mezi vývozem a dovozem jsou problémem, protože pomalejší tempo dovozu ukazuje na nízkou aktivitu v ekonomice," říká k tomu analytik Tomáš Volf z Citfin.

Přebytek je přesto o něco menší, než ekonomové čekali. Podle nich měl být okolo 25 miliard.

Kladné saldo se podle ČSÚ proti loňskému dubnu zvýšilo u strojů a dopravních prostředků o 3,9 miliardy korun, u průmyslového spotřebního zboží a surovin shodně o 1,3 miliardy a u polotovarů a materiálu o 700 milionů korun.

Plynu se dováží méně

V případě potravin a živých zvířat se schodek zmenšil o 1,5 miliardy a u chemických výrobků o 400 milionů korun. Deficit se prohloubil u minerálních paliv o 300 milionů korun, přebytek obchodu s nápoji a tabákem zůstal na úrovni loňského dubna.

Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o 7,8 procenta na 9,9 miliardy korun a jejich dovoz vzrostl o 6,6 procenta na 6,1 miliardy. Naopak klesl vývoz telekomunikačních zařízení o dvě miliardy korun a jejich dovoz se snížil o 2,6 miliardy.

Dovoz minerálních paliv meziročně stoupl o 10,2 procenta na 2,4 miliardy korun. Dovoz ropy vzrostl v hodnotovém vyjádření o 31,2 procenta a v naturálním vyjádření o 9,7 procenta, u zemního plynu byl v hodnotovém vyjádření o 8,2 procenta vyšší a v naturálním se snížil o 17,5 procenta.

Letos se Česku lépe daří v obchodě se státy EU. Zahraniční výměna byla vyšší o 2,2 miliardy korun. Se samotným Německem vzrostl obchod o 3,4 miliardy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy