Praha - Největší tuzemský dodavatel plynu RWE Transgas dostal v průběhu pondělka méně ruského plynu než má nasmlouváno. Dnešní dodávky byly nižší o 9,5 procenta, což představuje zhruba 1,7 milionu metru krychlových plynu.
Potvrdil to mluvčí společnosti Martin Chaloupský. Včera byly dodávky zkráceny o pět procent kvůli sporu Ruska a Ukrajiny kvůli údajně neuhrazeným fakturám za plyn.
Česká republika se tak přidala k ostatním státům, kterých se konflikt dotkl. A to i přes to, že vlády obou zemí minulý týden ujišťovaly, že doprava zemního plynu dále do Evropy nebude ovlivněna.
V pátek nicméně oznámilo Rumunsko, že obdrželo až o 40 procent plynu méně, než je obvyklé. Zkrácení dodávek oznámilo také Maďarsko a Polsko. Slabší pokles ohlásilo Slovensko. Dnes zkrácené dodávky plynu zasáhly i Balkán, napsala agentura Reuters. Nižší dovoz hlásí Bulharsko, Chorvatsko i Turecko. Řecko dostává dvě třetiny běžného množství.
Odborníci zastávají názor, že plynem určeným pro Evropu si Ukrajina kompenzuje propad v dodávkách. Nicméně tamní energetická společnost Naftogaz dnes obvinila ruský Gazprom, že surovinu určenou pro Evropu odčerpává jeho modalvská pobočka.
Řešení konfliktu zatím není na obzoru, obě strany se obviňují z neochoty jednat. Před víkendem navštívili Českou republiku zástupci Gazpromu a vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra vládu ujistil, že české občany nemusí spor mezi Ukrajinou a Ruskem znepokojovat. Evropská unie nehodlá do sporu zasahovat s odůvodněním, že jde především o obchodní při.
Evropská komise chce obě země přimět k řešení
Během tohoto týdne by podle Vondry měla skupina odborníků, včetně zástupců z Česka, zkontrolovat, zda na hranicích Ruska a Ukrajiny s dalšími evropskými státy nejsou dodávky plynu omezené.
"Jsme aktivní, ale pořád trvá ten hlavní přístup - že se jedná o bilaterální komerční vztah a o vztah mezi ukrajinskou vládou a ruskou administrativou. V minulosti se řada významných evropských politiků snažila do toho vstoupit a nikdy neuspěla," prohlásil dnes k otázce plynu premiér Mirek Topolánek.
Zároveň doplnil, že dnes odlétá do Kyjeva ministr Říman s dalšími pracovníky, specialisty a se zástupci Evropské komise. "Budeme se snažit přimět obě strany sporu k řešení. Scénáře z hlediska zásob a zásobníků plynů nejsou negativní, ale jsme připraveni na všechny varianty," řekl Topolánek.
Z Ruska pocházejí zhruba čtyři pětiny plynu spotřebovávaného v tuzemsku.