České firmy získaly od EU nejvíce peněz v historii

Tereza Holanová Tereza Holanová
2. 9. 2011 16:10
Podnikatelé z fondů poprvé odčerpali více než jednu miliardu za měsíc

Praha - V srpnu si české firmy z Operačního programu Podnikání a inovace rozdělily rekordních 1,067 miliardy korun. Podle ministerstva průmyslu a obchodu je to vůbec poprvé, kdy měsíční čerpání dotací překročilo jednu miliardu korun.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek tvrdí, že se tak stalo především díky rychlosti, s jakou se firmám prostředky z evropských fondů daří čerpat. Většina komunikace se podle zástupců ministerstva odehrává elektronicky, což je rozdíl oproti většině programů.

K urychlení celého procesu pomohlo také sjednocení metodických výkladů. K hlavním problémům totiž dříve patřilo, že si jednotlivé organizace vysvětlovaly některé komplikované situace různě a žadatelé mohli někdy tápat.

"Podařilo se nám například výrazně zpřehlednit administrativu spojenou s evropskými dotacemi, což rychlosti čerpání významně prospělo," uvedl Kocourek.

V minulém roce zamířilo k českým firmám měsíčně pouze něco přes půl miliardy korun. Celkem podniky z Operačního programu získaly již více než 22 miliard korun. Program, v rámci něhož mohou české podniky dohromady načerpat téměř 90 miliard korun, je tak už z jedné čtvrtiny úspěšně vyčerpaný.

"Další prostředky jsou přitom přislíbené konkrétním podnikatelům a čekají jen na to, až firmy své projekty dokončí, aby jim bylo možné přislíbené prostředky zpětně vyplatit," dodává Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy