České Dráhy se přehouply do zisku. I když jen těsně

Ekonomika Ekonomika
25. 11. 2010 16:55
Dráhy prodaly letos více jízdenek a mohou opravit další vagony
Do vlaků Českých drah letos nastoupilo více lidí
Do vlaků Českých drah letos nastoupilo více lidí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O půl miliardy lépe než ve stejném období loňského roku hospodařily letos České dráhy. Dokonce se za první tři čtvrletí letošního roku dostaly do zisku 48 milionů korun.

Podnik výsledky oznámil v tiskové zprávě. Své lepší hospodaření zdůvodňuje vyššími tržbami a provozními úsporami. Provozní výsledek před započtením odpisů (EBITDA) dosáhl 1,2 miliardy korun.

"Celkové tržby za prvních devět měsíců dosáhly téměř 22 miliard korun. Velmi pozitivní je růst tržeb z přepravy cestujících, kde jsme od ledna do září meziročně utržili o 117 milionů víc," uvedl ředitel drah Petr Žaluda.

Celkem dráhy prodaly jízdenky za 4,5 miliardy korun, zbytek tržeb plyne Českým drahám například z pronájmů vagonů nebo nemovitostí a ze zajišťování dopravní cesty pro správu železnic.

Dráhy letos opraví více vagonů

Náklady se oproti loňsku téměr nezměnily. Jsou 22 miliard korun. Osobní náklady klesly o 386 milionů korun, tedy čtyři procenta, náklady na elektrickou energii se snížily o 165 milionů Kč.

"Díky těmto úsporám jsme naopak mohli za devět měsíců vynaložit mnohem více prostředků do oprav, především železničních vozidel. Tato položka nám meziročně vzrostla o 497 milionů na 1,4 miliardy korun," doplnil Žaluda.

Rychlíky objednává a platí ministerstvo dopravy, celkem na úhradu prokazatelné ztráty dá drahám letos čtyři miliardy korun. Lokálky objednávají kraje, za celý rok za ně zaplatí osm miliard korun.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Za útoky na saúdská ropná zařízení je zodpovědný Írán, tvrdí Boris Johnson

Británie je přesvědčena, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení v polovině září je zodpovědný Írán. Uvedl to v pondělí britský premiér Boris Johnson, informovala agentura Reuters. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že při připisování zodpovědnosti je "velmi opatrný". Útoky podle něj nicméně nepomohly v úsilí zmírnit napětí v oblasti Perského zálivu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy